Skivrecensioner

Det Vackra Livet: ”Det vackra livet”

Publicerad 2011-05-04 10:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 4

Om en marsmänniska landade, riktade antennen mot en och frågade ”Vad är svensk indiepop?”, kunde man svara: ”I stort sett band som på olika sätt fördelat soundet från New Order, The Cure och The Field Mice. Ibland med en fjärde ingrediens. Sir.”

Som The Mary Onettes.

Nu sticker Onettes-bröderna Ekström, Philip och Henrik, emellan med nya projektet Det Vackra Livet. Tydligen ska idén ha kommit från deras mormors knapphändiga memoarer ur ett opretentiöst och enkelt litet liv: Ett vackert liv. Lätt att säga för en modern människa med smartphonen i hand.

Och visst låter det nästan smärtsamt mycket engelskt åttiotal, med typiskt svävande syntar och jangliga gitarrer. Men de svenska texterna, mer poetiska och mindre pajigt plakataktiga, gör att Philips sång kommer närmare än i det ordinarie bandet. Det blir mer eftertänksamt, ännu lite luftigare, skörare och ledsnare. Och ganska mycket finare.

Bästa spår: ”Barn av en istid”.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden. 2 0 tweets 2 rekommendationer