Skivrecensioner

Janelle Moná: ”The archandroid”

Publicerad 2010-06-30 10:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 2

Det är ingen tillfällighet att Janelle Monáe har samarbetat med Outkast. Hennes skivor låter som om Outkast skulle ha tagit spacefunken på “ATLiens” ännu längre ut i yttre rymden, till stället där Minnie Riperton-soul, sirlig jazz och duntäckemjuk, harmonisk soft rock kan mötas. ”The archandroid” är en science fiction-musikal förklädd till väldigt eklektisk funk. Eller om det nu är tvärtom.
Samtidigt är det mer som att Monáe och Outkast befinner sig i samma universum än på samma planet. Den 25-åriga sångerskan har tveklöst både lekfullt melodiska och väldigt teatraliska sidor som helt och hållet är hennes egna. På gott och ont. När de senare tar över hamnar ”The archandroid” farligt nära det svulstiga.
Bästa spår: ”57821”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix 32 km nordöst om Qom byggs en anläggning.

”Iran kan anfallas av Israel redan i år”

Spänningen fortsätter stiga. Risken att Israel attackerar Iran i år har ökat, menar Jan Hallenberg. ”Det är ett nervkrig”, säger Katarina Engberg.

Iran stoppar oljan till EU-länder. Och det med omedelbar verkan.

Krigshot får världen att hålla andan. Tröskeln för ett utbrott sänkt.

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva ha startat branden. Fler än 350 personer tros ha omkommit i den våldsam branden som ska ha startat under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt miljardtåg spårade ur

Flera skadades. Flera personer skadades, en allvarligt, när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.