Barn & ung

Kersti Ståbi: "Ute blåser sommarvind"

Publicerad 2008-02-26 10:44

Emelie Malmström

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bä bä för vem?. Svår utmaning att ge liv åt Alice Tegnérs värld i dag.

När Kersti Ståbi sjunger Alice Tegnér i folkmusiktappning på "Ute blåser sommarvind" är det ambitiöst, arrangemangen är varierade, folkmusiken blandas upp med tango och jazz, bandet är tajt och Kersti Ståbi en sångerska med självförtroende och pondus. Det är storslaget och oerhört välgjort. Det finns egentligen bara ett problem. Vem ska lyssna på det här?

Det är i de söndersjungna klassikerna som problemen finns. De känsliga versionerna av "Bä bä vita lamm" och "Blåsippor" känns först överarbetade och pretentiösa. Ska en fullvuxen man eller kvinna lyssna på "Mors lilla Olle" eller "Baka kaka"? Låt oss baka kakan stor, mamma säger att hon tror… Samtidigt är versionerna av klassikerna i flera fall snäppet för skira och tungsinta för att passa barnen. Efter flera lyssningar vänjer jag mig vid Kersti Ståbis tolkningar, men hon är mer avslappnad i de visor som inte till vardags skrålas fram av glada dagisbarn.

"Ute blåser sommarvind" har många likheter med Sofia Karlssons Dan Andersson-skiva "Svarta ballader". En ikon från det tidiga 1900-talet stöps om i vis- och folkmusikform, men kanske är Dan Andersson enklare att ruska liv i. Folkmusiken är trots sitt namn knappast särskilt folklig, den har liksom jazzen gått och blivit finkultur, något som bara är en fördel om man tar sig an en poet som Dan Andersson. Men när Kersti Ståbi sjunger "Ekorrn satt i granen" med karaktäristiskt folkmusikdarr på rösten blir det som när Ernst-Hugo Järegård deklamerade texten till schlagerlåten "Dover Calais", en krock mellan världar.

Höjdpunkterna på "Ute blåser sommarvind" är mer bortglömda visor som "Lilla Lasse går och gråter", "Tre sjömansflickor", "Dumbommar" och skivans starkaste spår, titellåten "Ute blåser sommarvind", där Kersti Ståbis vackra röst ligger långt fram i ljudbilden och arrangemanget är sparsmakat och exakt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Präster lejde egna mördare

Slöt självmordskontrakt. Två präster som hittades ihälskjutna i Colombias huvudstad Bogota för ett år sedan betalade själva för uppdraget.

Webb-TV

Just nu: Sverige ska stödja EU militärt

Direktsändning utrikesdebatten i riksdagen. Carl Bildt presenterar utrikesdeklarationen och debatterar den med övriga partier i riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.

Kraftigt vinstlyft för Kinnevik. Stenbecksfärens maktbolag.