Skivrecensioner

Staffan Hellstrand: ”Staffan Hellstrand”

Publicerad 2012-02-22 12:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 3

Att det här albumet, Staffan Hellstrands första på fem år, är självbetitlat framstår som väldigt självklart. Framför allt när man hör och läser de bitvis väldigt personliga, sorgliga och tunga texterna. ”Spår” kretsar kring en dödssjuk far, ”Fyra dörrar till min syster” om en syskonrelation som kraschat.

Men också musikaliskt. För ”Staffan Hellstrand” är verkligen exakt vad Nyköpingssonens fjortonde album innehåller. Det är själva essensen av Hellstrandsk rock: melodiös, refrängstark och bredbent. Farligt nära det utslätade emellanåt, inte ens när Hellstrand ger sig på lite stökigare folkrock känns sportradion särskilt långt borta, men med ett par guldkorn i ”Ögonblick i månljus” och ”Ensamma tillsammans”.

Bästa spår: ”Ögonblick i månljus”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 42 15 tweets 27 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.