Skivrecensioner

Steve Dobrogosz: ”Golden slumbers”

Publicerad 2009-11-18 10:49

Foto: Jessica Gow

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 4

Nyligen gavs all Beatles musik ut igen, remastrad, så som den ”ursprungligen” lät för mer än fyrtio år sedan. Ett helt annat sätt att förhålla sig till det förflutna har Steve Dobrogosz när han nu sätter sig vid pianot och hämtar upp Beatles repertoar som vore den ett sedan länge sjunket gods. Och iscensätter en nattlig vandring som börjar i ”Goodnight” och ”Golden slumbers” och som slutar i ”I’ll follow the sun” och ”I will”. Vi hör den välbekanta musiken, men i upplöst form och liksom ogripbar när den försvinner och blir till på nytt.

Här spelar Dobrogosz på det mest fantastiska vis ”Across the universe” som om den vore ett sökarljus i mörker, tiden före alla fungerande signalsystem och ”Don’t let me down” som vore den en befriande lek med det vi fruktar mest. Här vecklar han ut ”The long and winding road” som bar den på ett utopiskt sken och låter avslutande ”I will” fullkomligt genomströmmas av ljus. Det här måste alla höra som någon gång älskat Beatles. Årets julklapp.

Bästa spår: ”Golden slumbers”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Brommamamma / SVT Brölis pappa har svårt att inte curla.

Barntillåten satir om överklassen

Rikemanssonen Bröli möter verkligheten i nya tv-serien. Rika barn minerad mark i barnkulturen – inget försvar finns. ”Pappas pengar” lördagar.

The Viktor Report: Ropen skalla – safari åt alla.

Peter Wolodarski: Ett farligt experiment i praktiskt grupphat.

KD-topps tankar på ”underklassafari” får känslorna att svalla.