Det händer att musiker försöker upprepa framgångar genom att mer eller mindre kopiera vad som gick bra senast. Saxofonisten Nils Berg fungerar inte så. Hans grupp The Stoner har hittills profilerat sig med en ung och annorlunda svensk jazz som i sig säkert skulle hålla för ännu en skiva. Men Berg fortsätter att utveckla musiken.
Den här gången har man huvudsakligen spelat in helt live i en liten studio strax utanför Prag. Tämligen oväntat, bara det. Men här kommer också en friskt flödande musik där Bergs avväpnande, snudd på naivistiska melodispråk går från klarhet till klarhet. Pianisten Jonas Östholm, trummisen Jon Fält och basisten Nils Ölmedal hugger in med en spontanitet och ett musikaliskt omdöme som fullständigt levandegör såväl originallåtarna som den enda covern: Leonard Bernsteins ”The Jet song” från ”A West Side story”.
Det är händelserikt – men inte som självändamål, utan med siktet stadigt fixerat på musiken, dess intentioner och bärande moment, hur den ska gestaltas och nå fram. The Stoner har alltså inte på något sätt bytt identitet, men av ”Hat music” att döma skulle gruppen utan tvekan offra framgången för musiken.
Johannes Cornell
Bästa spår: ”Något bortom bergen”