Skivrecensioner

Top Cats: ”Heartache”

Publicerad 2011-08-24 10:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 1

Det var väl egentligen oundvikligt. Rockabillystilen – som har återkommit med jämna mellanrum ända sedan 50-talet – blev populär igen på Södermalm för drygt sex år sedan. Ungefär då startade några entusiaster klubben Rocket Room och butiken/frisörsalongen Sivletto som snabbt blev ett slags rockabillyfabrik. De producerar cirka åtta killar med identiska frisyrer och kläder i timmen. Så småningom uppstår en bredd, vilket bekräftas med eftertryck av Torsbybandet Top Cats aktuella debutskiva på dansbandsetiketten Mariann. Det är möjligt att de har något slags lokal trovärdighet i norra Värmland, men detta är inte kul. Det är foxtrot-stadigt, ocharmigt och utan någon som helst känsla. Låtmaterialet är skrivet av diverse schlagerrävar utan kunskap om kvaliteterna i genren. Det är alltid trist när det stereotypa i en musikstil populariseras, men sådan är väl dynamiken.

Bästa spår: Nej.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 42 15 tweets 27 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.