Foto: Jonathan Leijonhufvud

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Skivrecensioner

Wildbirds & Peacedrums: ”Rivers”

Publicerad 2010-08-25 06:00

Wildbirds & Peacedrums tredje album ­”Rivers” är storslaget. I sångerskan Mariam Wallentins röst kan man höra sound både från Patti Smith och PJ Harvey.

Betyg 3

För en del artister skulle det vara begränsande att plötsligt få en genrebestämning att förhålla sig till. För and­ra är det en sporre att gå vidare och så har det varit för Wildbirds & Peacedrums. Göteborgsduon tilldelades Rikskonserters utmärkelse ”Jazz i Sverige” 2008 men nya albumet ”Rivers” för sällan tankarna till en genre utan snarare till nyfikenhet.

Deras musik har ju heller aldrig varit jazz i traditionell mening – inte ens postjazz, om man då tänker på popbandslika grupper som Portico Quartet och Polar Bear. Att duon ändå hör hit handlar snarare om att de hämtar det improvisatoriska draget och energiflödet från jazzen, samtidigt som genrens gränsdragningar med tiden blivit mindre snäva.

Wildbirds & Peacedrums sär­egna sound har jämförts med alltifrån slavarnas sång på bomullsfälten till freakfolk och punk. Tre år gamla debutalbumet ”Heartcore” handlade om besjälad bluesrock av det primitivistiska slaget; skir, spirituell och skitig på samma gång. Uppföljaren ”The snake” presenterade en lite fylligare ljudbild men med samma suggestiva underton.

I sångerskan Mariam Wallentins lika mjuka som kraftfulla ton bor ekon av både jazzlegender och råare röster som Patti Smith eller PJ Harvey, men uttrycket är ändå helt hennes eget. Och om tidigare skivor experimenterat med begränsningarna och möjligheterna hos trummor och sång, utforskar tredje albumet ”Rivers” den mänskliga rösten i allmänhet. Åtminstone de första fem spåren, inspelade i en kyrka i Reykjavik tillsammans med kammarkören Schola Cantorum som också medverkade på Björks vokalalbum ”Medúlla”.

Den isländska cellisten Hildur Guðnadóttir har hjälpt till med körararrangemangen och resultatet är lika storslaget som subtilt. Å ena sidan spirituell jazzpop, där känslorna verkligen blöder. Å andra sidan ett lika modernt som uråldrigt sound i skarven mellan religiös minimalism och en mer profan nordisk körklang.

Men så halvvägs sker ett musikaliskt väderomslag när Mariam Wallentin och Andreas Werliin åter lämnas ensamma med sina respektive instrument. För ”Rivers” består egentligen av två delar – ”Retina” och ”Iris” – tidigare utgivna på var sin vinyl-ep. Låtarna på fullängdaren förenas genom vattnets tematik men materialet på ”Iris” har vuxit fram ur ett mer avskalat klimat, där hoppfullheten formas till en våg med österländska klanger i ”The wave” eller färgas av stillsamma calypsostänk i ”The drop”.

Wildbirds & Peacedrums flyter hela tiden framåt på viljan att ta det musikaliska uttrycket någon annanstans. De skalar av lager för lager tills bara världens egna hjärtslag återstår och fyller hålen med något nytt. Som på spåret ”Tiny ­holes in this world”, där släpig trumpuls vackert möter körens sirlighet. Ändå kan man någon gång sakna lite av den där skogstokiga dynamiken från föregående skivor. Fast det ligger förstås i förändringens natur.

Bästa spår: ”Bleed like there was no other flood”, ”The drop”.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.