Bruce Springsteen

Springsteens saxofonist Clemons död

Publicerad 2011-06-19 05:39

Foto: Christof Stache / AP Clarence Clemons tillsammans med Bruce Springsteen under en konsert i München år 2009.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bruce Springsteens saxofonist Clarence Clemons avled på lördagen en vecka efter att han drabbats av en stroke. Han blev 69 år.

”Det är med överväldigande sorg som vi informerar våra vänner och fans att vid 19.00 ikväll, lördag, den 18 juni gick vår älskade vän och bandmedlem, Clarence Clemons, bort”, sade Bruce Springsteen i ett uttalande på sin hemsida.

Clemons, som även gått under smeknamnet "Big man", har varit Bruce Springsteens vapendragare sedan 1971. Han är känd för sina saxofonsolon i "Born to run", "Jungleland", "Badlands" och "Tenth avenue freezeout". Tillsammans med gitarristen Steve van Zandt har Clemons varit den mest profilerade medlemmen i Springsteens E Street Band.

”Han var min gode vän, min partner, och med Clarence vid min sida, kunde mitt band och jag berätta en historia långt djupare än de historier som bara finns i vår musik”, sade Springsteen om kollegan.

Clarence Clemons må vara mest känd för sina insatser vid Bruce Springsteens sida, men har även arbetat med andra artister. Senast medverkade han på två låtar på Lady Gagas senaste album. Clemons har även turnerat med Ringo Starr och släppte 1985 singeln "You're a friend of mine" tillsammans med Jackson Browne.

Clemons föddes den 11 januari 1942 i Norfolk, Virginia och började spela saxofon på gymnasiet, skriver Reuters. Han träffade Bruce Springsteen för första gången under en av rockmusikerns tidiga klubbspelningar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 43 15 tweets 28 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.