Stark kritik mot valet av Engqvist

Publicerad 2005-03-30 19:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lars Engqvist (s) blir ny ordförande för Sveriges Television. Dagen efter offentlig­görandet flödar kritiken mot regeringens val.

En av få försvarare är Göran Greider.

"Han har just den dubbla erfarenhet av både medier och politik som en ordförande för SVT bör ha", skriver Dala-Demokratens chef­redaktör om Engqvist, och bland alla kommentatorer intar han därmed en särställning.

I övrigt är det sågningar över nästan hela brädet.

Denna tidnings ledarsida kallar det rena första april, Aftonbladets Lena Mellin ställer frågan om utnämningen är en provokation och i Expressen tar man sig för pannan på ledarplats.

SVT-profilen K-G Bergström vill ha en tv som står fri från direkt politisk styrning:

- Jag tycker inte att vi ska ha parti­märkta personer på det här uppdraget, säger han.

Han menar att skillnaden mellan olika partiers synsätt på utnämningsmakten inte är så stor.

- För mig är frågan strikt princi­piell, och har inte med personen Lars Engqvist att göra, men jag tänker inte svara för hur andra på SVT tänker. Var och en drar väl egna slutsatser.

Kritiken mot Lars Engqvist kan enkelt sammanfattas så här:

Han är för mycket sosse, för gammal, för kompis med statsministern och för lik sin företrädare Allan Larsson, också han före detta
s-minister.

Till saken hör också att Lars Engqvist så sent som i somras var vikarierande statsminister, och alltså inte har haft någon karenstid att tala om.

Den borgerliga alliansen som har siktet inställt på maktskifte 2006 är föga oväntat kritisk till utnämningen - men framför också en annan synpunkt genom kristdemokraten Stefan Attefall. Han är ordförande i den granskningsgrupp med representanter för de fyra borgerliga partierna som ägnar sig åt att visa hur socialdemokraterna dominerar det offentliga Sverige främst genom sin utnämningspolitik.

- Det är visserligen sant att vi har delat upp ordförandeuppdragen i public service-bolagen mellan partierna. Men vi valde att inte sätta en kd-politiker i ägarstiftelsens styrelse, utan utsåg i stället förre Ericsson­direktören Sven-Christer Nilsson eftersom vi inte vill ha någon direkt politisk styrning, säger Stefan Attefall.

Ägarstiftelsen finns som ett paraply med SVT, SR och Utbildningsradion som i stort sett självständiga verksamheter under sig.

Även moderaterna lät bli att ersätta Marika Ehrenkrona med en partimärkt person, utan nominerade i stället förre radiochefen Ove Joanson som ordförande för Sveriges Radio.

Fackföreningen SIF:s representant Tommy Eklund säger till DN att han är nöjd med valet av Engqvist, och snarare ser det som en tillgång att den nya ordföranden har kontakter i Regeringskansliet. Journalistklubbens Kenneth Sundin kommenterar för tidningen Journalisten:

- Valet är gjort och det känns kons-
tigt om vi skulle betygsätta det. Vi vill hellre vara konstruktiva och se framåt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Klaga på ockerhyra – få pengar tillbaka

De som anmäler får nästan alltid rätt. Men det är få som verkligen gör rättssak av sitt missnöje med andrahandshyran.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.