Kikki Danielsson, Charlotte Perrelli och Lena Philipsson i all ära, men när årets Pride drar i gång står även andra musikgenrer än schlager på programmet. Bland annat satsar festivalledningen i år på en operagala.
– Opera är på gång nu, inte bara inom hbtq-communityn. Vi har försökt lyssna på vad våra besökare vill ha, och både rock och opera har kommit upp som önskemål i flera år nu. Tidigare har ju musiken varit väldigt låst till en viss musikstil, säger Magnus Lindner, festivalgeneral på Pride.
Innebär det att Pridepubliken har börjat tröttna på schlagern?
– Ha ha, nja, det är nog många som uppskattar schlagern, inte minst jag, men däremot har det funnits en viss enkelspårighet i vårt musikutbud. Det finns de som inte har känt igen sig i den musiken, så vi vänder oss dels till dem, men också till alla besökare som kanske aldrig har varit på en opera eller tagit del av klassisk musik tidigare.
På programmet märks bland andra sopranen Henriikka Gröndahl, mezzosopranen Matilda Paulsson och tenoren Rickard Söderberg. Rickard Söderberg, som har sjungit på större och mindre operahus världen över men framför allt är återkommande på Drottningholmsteatern, håller med om att schlagern har varit lite väl dominant.
– Visst, jag älskar att dansa till Kikki Danielsson på Pride, men det har behövts variation. Det ska bli otroligt kul att få dela scenen med artister som liksom jag älskar både opera och det Pride står för, som vill hylla kärleken oavsett hur den ser ut. Vi är rätt väl representerade inom operavärlden, det är inte lika svårt att vara öppet gay hos oss som inom till exempel fotbollen. Kanske snarare att det hörs ett ”wow” när någon kommer ut som straight, säger Rickard Söderberg.
– Det kommer att bli fullt ös, vi kör Jussi-hitsen, lite Carmen och Wagner. Inget tråkigt och insnöat utan liv och lust och mer åtrå än på en SLM-klubb, lovar han.
I framtiden kan Prideledningen tänka sig att än fler musikgenrer får sin plats på festivalen.
Finns det något som man inte kommer att se på Pride?
– Det skulle vara ... Ultima Thule eller liknande då. Något som helt strider mot vår värdegrund och avskräcker våra besökare. Men de kanske inte ens finns längre?
– Fast jag kan i och för sig tänka mig att till och med ha homofobisk musik representerad, så länge det finns ett bra forum för det. Målet är ju att avväpna fördomar i alla sorters musikgenrer, säger Magnus Lindner.