Adam Tolkien, JRR Tolkiens barnbarn och en av de ledande förvaltarna av den store fantasyförfattarens arv, är enligt tidningen El Mundo besviken på Peter Jacksons filmversioner av "Sagan om ringen".
Visserligen gjorde Jackson ett seriöst försök, sa Adam Tolkien på en konferens i Spanien nyligen, men trilogin visade sig vara omöjlig att överföra till bioduken.
- Böckerna hade nog gjort sig bättre i en teveserie, där man hade kunnat utveckla olika aspekter av verken. Nu blev det filmer fulla med Hollywood-strider och specialeffekter och inte mycket mer, sa Adam Tolkien.
Det är sedan tidigare känt att det finns en ekonomisk konflikt mellan Tolkien-familjen och filmbolaget New Line Film. Det hindrar inte att Adam Tolkien har gott hopp om nästa filmatisering, då den mexikanske regissören Guillermo del Toro, med Peter Jackson som producent, tar sig an Tolkiens första roman, "Hobbiten". Det är en kortare berättelse, mer lämpad för bioduken, tror Adam Tolkien.