Pride 2010

Tove Leffler: Vem vänder sig den queera erotiken till?

Publicerad 2010-07-28 10:59

Foto: Njutafilms Ur den feministiska porrfilmssamlingen ”Dirty diaries”.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att skriva om sex utifrån ett ­queert eller feministiskt perspektiv är sannerligen inget nytt. Många är kallade, få utvalda. För några år sedan släpptes novellsamlingen ”Närstrid Vanessa”, som ville visa att porrnoveller inte behöver vara förnedrande. Samma år släppte Daniel Möller sin samling ”Skulle kunna röra dig”, där han bland annat ville ”skapa ett samhälle utan homofobin”. I år har Birgitta Stenberg släppt en bok med erotiska noveller.

På Pridefestivalens seminarium ”Den erotiska novellen” i måndags tar man avstamp i novellsamlingen ”Skamlöst” som kommer ut senare i höst. Samtalet leds av Ulrika Larsson från det nu insomnade Normal förlag med ”Skamlöst”-redaktören Gustav Almestad och skribenten Elin Grelsson. Alme­stad förklarar att man har gett skribenterna fria tyglar. Det är allt från ”lesbisk powersex och cancerporr till erotiska, söta skogsrån”. Men de är alla normkritiska.

Vad är skillnaden mellan porr och erotik? frågar Larsson. Jo, porr är bruksmaterial, enhandsläsning. Erotik ska verka upphetsande på sikt, säger Almestad. Erotiken är elitens pornografi, inflikar Larsson. Både Grelsson och Almestad betonar hur alla skribenter tackat ja nästan omgående. ”Gud vad det här behövs”, har nästan alla sagt. Som vanligt tas bristen på bra sexscener inom litteraturen upp. Kanske är det lättare att skriva om man har en queer tanke, funderar Grelsson. Hon säger själv att hon insåg hur mycket sex säger om makt när hon skrev på sin egen roman.

Sex säger mycket om makt, jag motsätter mig inte det. Men vad gör en sexscen queer? En rundsurf­ning på de otal sajter med erotiska eller porrnoveller på nätet visar att kvinnor som dominerar, män som är trevande eller osäkra och lesbisk powersex inte är direkt ovanligt. Hur skiljer sig den ­queera sexnovellen från den jag läser på Sexiganoveller.se? I en roman, där man har andra scener och andra sammanhang att förhålla sig till, kan sexet tydligare säga något om makt. Vem vänder sig de erotiska queernovellerna till? Inte helt oväntat vill redaktör och skribenter att alla ska läsa, inte bara hbt-publiken eller en kulturelit. I samma andetag nämner de den skepsis som finns mot det queera.

Jag går därifrån med samma undran som innan: För vem finns den queera erotiken? Någon måste fortfarande övertyga mig om att den behövs.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.