Länge gick tv-spelsmusik under samlingsnamnet "blip blop". Men i takt med de senaste årens tekniska utveckling - där Sony, Microsoft och Nintendo konkurrerar stenhårt med ljudkvaliteten på sina hårdvaror - har insatserna höjts avsevärt.
Numera värvas hajpade popartister till tv-spelens soundtrack. Ofta släpps musiken även på cd, och det blir allt vanligare att lanseringen av nya spel kombineras med liveframträdanden.
Ett talande exempel.
När bandet Incubus gjorde reklam för det hyllade X-boxspelet "Halo 2" dök 13 000 fans upp för att möta bandmedlemmarna i ett onlinespel. Det är fem gånger så stor publik som vid en skivsignering på Times Square.
- Musiken utgör 51 procent av känslan i spelet. Därför är det nästan komiskt att spelbranschen, som vid det här laget är större än filmindustrin, nöjt sig med att plinka på en Casio-synt. Det är bara de senaste fem åren som tekniken hunnit i kapp visionerna, säger Steve Schnur på telefon från Los Angeles.
Han är en före detta talangscout i musikbranschen som hoppade av "det sjunkande skeppet" och klättrade upp på en livräddningsflotte som visade sig vara ett gigantiskt industrifartyg.
I dag ansvarar han för den internationella musikavdelningen på Electronic Arts (EA) - världens största tv-spelsföretag. Han beskriver verksamheten som en blandning mellan ett skivbolag som uppvaktar heta artister och ett filmbolag som bollar idéer med klassiska kompositörer - beroende på vilket sorts spel det handlar om.
- Tv-spel har ersatt MTV och radio som arena för ny musik. Och det säger jag inte för att vara kaxig. Vi vet från forskning att målgruppen 12-24 år tillbringar mer tid framför tv-spel än framför tv eller radio, säger han smått upphetsat och fortsätter i en rasande fart:
- Det går inte att lura den unga publiken. Vi söker aktivt upp heta band innan de släppt en skiva för att vara först med deras material. Redan om 5-10 år kommer cd:n vara död. Framtiden är interaktiv. Gå till närmaste skolgård. Om du hittar en cd-spelare får du mitt jobb.
Som ni hör är det ingen tillfällighet att Steve Schnur sitter där han sitter. Han är en vandrande reklampelare för tv-spelsbranschen, men det betyder inte att han har fel i sak. En rundringning till multinationella skivbolag som Universal, EMI och Sony/BMG bekräftar att tv-spelen blivit en allt viktigare arena för att nå ut till den unga publiken. I flera aktuella spel dyker det upp låtar från svenska artister som The Hives, Mando Diao och Teddybears Sthlm.
- Tv-spelsmålgruppen är inte direkt trogna skivköpare. Det här är ett sätt att få betalt för musiken, trots allt. Det kommer bara att bli fler och större samarbeten, säger Viktor Fridell, digitalansvarig på Sony/BMG i Sverige, och tillägger att det redan finns långtgångna planer på att lansera svenska artister i spelpaket på det nya formatet Universal Media Disc (UMD) till försäljningssuccén PlayStation Portable (PSP).
Utvecklingen är, som sagt, kopplad till de tekniska framstegen, men det handlar även om ett attitydskifte i branschen. Andreas Roman, chefsdesigner på det svenska spelföretaget Digital Illussions, spårar detta skifte tillbaka till 1996 när industrirockarna Nine Inch Nailes gjorde originalmusiken till det banbrytande actionspelet "Quake", medan technostjärnorna The Chemical Brothers och Prodigy skapade musiken till "Wipeout".
Spelaren kunde själv välja vilka låtar han eller hon ville lyssna på. Detta var fröet till den mall som numera gäller snart sagt alla extremsport- och racingspel. Musiken blev en del av varumärket.
Allra bäst lyckades Activision som med "Tony Hawks ProSkater"-serien skapade en respekterad kanal för punk, hardcore och hårdrock. Numera lanseras artister genom spelens soundtrack. Det oberoende svenska skivbolaget Burning Heart har fått se hur både Refused och Millencollin nått en mångmiljonpublik genom "Tony Hawks Underground" respektive "Tony Hawks ProSkater 2".
- Det är otrolig kredd. Skatelegenden Tony Hawk är ju själv med och väljer låtarna. Det är ett viktigt promotionverktyg för oss, säger förlagschefen Kimmo Kirvesmäki.
Bilden bekräftas även av Ulf Wilhelmsson, lektor vid Högskolan i Skövde, som håller på att sammanställa en forskningsansökan för att utreda korsbefruktningen mellan tv-spels- och musikbranschen.
- Vi är bara i början av utvecklingen. Tv-spelen befinner sig där filmmediet befann sig när D W Griffith gjorde "Nationens födelse" i början av 1900-talet. Folk har ju fortfarande svårt att smälta att tv-spelen riktar sig lika mycket till vuxna som till barn, säger Ulf Wilhelmsson.
Här är Rockstar Games en viktig pusselbit. Vi backar bandet till 1997. När jättebolaget Take Two Interactive Software lanserade actionspelet "Grand Theft Auto" möttes de av hård kritik för de våldsamma inslagen. Försäljningssiffrorna sköt omedelbart i höjden. Dotterbolaget Rockstar Games bildades för att spinna vidare på den nyvunna hippfaktorn. Två unga killar från musikbranschen - Terry Donovan och Sam Houser - skulle vara ansiktet utåt och tala med kidsen på kidsens vis. Rockstar-gänget säger själva att de inte konkurrerar med andra spelbolag, utan med "Def Jam, Adidas och New Line Cinema". 1999 lanserades ett klädmärke med Rockstar-loggan.
I dag finns fem olika delar av "Grand Theft Auto" och för varje nytt spel har våldet blivit mer grafiskt, kritiken hårdare, fler kändisar har gjort rösterna och musiken - som numera även ges ut i matiga cd-boxar - har blivit allt mer framträdande. Efter att ha prickat in 80-talsnostalgin i "GTA: Vice City" frossar man numera i tidig gangstarap i "GTA: San Andreas". Hiphoptemat är förstås ingen tillfällighet. Man är ute efter samma målgrupp.
Snart dyker 50 Cent upp i ett alldeles eget tv-spel, "Bulletproof", där spelaren får skjuta sig fram genom New York, ackompanjerad av rapstjärnans nyskrivna låtar. Tidigare har bland andra Fabolous, Xzibit och Wu-Tang Clan varit rollfigurer i olika tv-spel. Vidare har skivetiketten Def Jam redan gett ut två framgångsrika actionspel under Electronic Arts paraply, där kända rappare som Ludacris, Busta Rhymes och Method Man agerar slagskämpar medan spelaren blir matad med skivbolagets musik.
- Vi får ofta förfrågningar från skivbolag som vill att vi ska göra spel som bygger helt på enskilda artister, men jag är alltid skeptisk, säger Steve Schnur. Ta bara Britney Spears-spelet. Det var ju en superflopp trots att hon var på höjden av sin karriär. Förklaringen är enkel. Det var skittråkigt. Spelet får aldrig komma i andra hand. Anledningen att våra Def Jam-spel blivit så framgångsrika är att de fångar hiphopattityden snarare än en artist.
Hur värvar ni stjärnor till spelen?
- Det behövs inte. De ringer oss. Snoop Dogg ringer jätteofta. Och Green Day. Och Christina Aguilera. Det är en fascinerande utveckling. För tio år sedan ansåg artisterna att de "lyckats" när deras låt spelades på radio. I dag har de "lyckats" först när de blivit en rollfigur i ett tv-spel.
Och mycket riktigt, så fort det vankas nya produkter uppvaktas de stora tv-spelsbolagen av tusentals producenter, artister och skivbolag som gärna vill hoppa på tåget. Det florerar redan rykten om att vissa tv-spelsbolag har börjat ta betalt för att lägga in låtar i sina spel i stället för att själva betala licenspengar. I förlängningen innebär det att musiken i spelen kan reduceras till produktplacering.
- Jag har hört ryktena och jag gillar det inte, säger Steve Schnur. Man ska absolut inte kunna köpa sig utrymme i ett spel. Vi måste ta vårt ansvar och välja den mest stämningsskapande musiken. Annars skulle vi svika spelarna.