Trond Sefastsson
TV4-journalist avstängd
Publicerat 2007-09-01 12:01
TV 4-journalisten Trond Sefastsson har stängts av från sitt jobb på kanalens program "Kalla Fakta". Sefastsson har tagit emot 400.000 kronor från en knarkdömd man och anklagas för att ha försökt leja en torped.
Relaterade artiklar
- Läs mer
- "Han tar betalt för tv-inslag"
Har vunnit stora journalistpriset
Trond Sefastsson är en viktig profil för TV 4, som under många år jobbat med det samhällsgranskande programmet "Kalla Fakta". 2001 vann han Stora Journalistpriset.
Sefastsson är också lektor vid Stockholms universitet på instutitionen för Journalistik, medier och kommunikation. Hans arbetsuppgifter där är att undervisa studenter. Specialområdet är medierätt.
Trond Sefastsson är vid sidan av journalistiken också jurist och driver en egen firma.
Trond Sefastsson
- Tidigare artiklar
- Sefastssondomen: Inget bidrag till debatten om journalistisk korruption
- Sefastsson friad från mutbrott
- Hjälte och mutkolv
- Fallet Sefastsson upp i hovrätten
- Åklagaren överklagar Sefastssondom
- Sefastsson överklagar mutdom
- Scherman: Trondgate skadade inte TV4
- Sefastsson skrev inget kvitto
- Sefastsson gav sin version i rätten
- Känd journalist inför rätta
- Under 2005 fick jag en förfrågan om att gå in i ett rättsfall och hjälpa till. Där har jag tagit betalt, det sticker jag inte under stol med, säger Trond Sefastsson till DN.se.
Sefastsson har under alla år som jornalist på TV 4 även jobbat som jurist.
Enligt Trond Sefastsson var hans uppdrag när det gällde den knarkdömde mannen att få fram uppgifter som friade honom. För detta betalade mannens familj runt 400.000 kronor.
- Det har aldrig funnits någon avsikt att publicera fallet, säger Trond Sefastsson.
Kan mannens familj på något sätt uppfattat att det skulle publiceras i "Kalla Fakta"?
- Nej, det har aldrig varit på tal, det kan jag svära på. Jag kommer aldrig ta upp ett knarkfall i TV 4.
När Sefastsson sedan misslyckats med att leverera fakta till familjen och börjar inse att mannen är korrekt dömd börjar familjen hota honom, säger han. Han tvingas till livaktsskydd. Att det var ett högriskfall med personer dömda för mycket grov brottslighet inblandade visar på allvaret i hoten och ska också förklara det höga arvodet, menar Sefastsson.
I Aftonbladet finns uppgifter om att Sefastsson ska ha lejt en torped för att undanröja hoten från den knarkdömdes familj. Torpeden ska ha suttit på samma anstalt som den knarkdömde mannen.
- Jag skulle få dem att vara tysta, att inte ringa något mer, säger torpeden till Aftonbladet.
Enligt Sefastsson ska detta aldrig ha inträffat.
- Det har aldrig lejts någon torped, säger han.
Samtal som återges mellan torpeden och Sefastsson i Aftonbladet är ryckta ur sitt sammanhang, menar Sefastsson. Han menar också att samtalen är riggade och att torpedens fru tagit kontakt med honom.
- Ingen har blivit slagen. Ingen har blivit hotad, säger Sefastsson.
- Allt är delar i ett paket som går ut på att tysta mig.
Att han ändå väljer att prata med torpedens hustru förklarar Sefastsson med att han ville ha ett slut på hoten.
Enligt programdirektören på TV 4, Göran Ellung, fick TV 4 ta del av historien i början av den här veckan. En person, som Ellung inte vill namnge, kom upp till TV 4 med en omfattande utredning om Sefastsson.
- Vi fick erbjudande om att mörklägga historien. Personen sa också att utredningen var värd en massa pengar. Och om vi inte var intresserade skulle han vända sig till andra medier, säger Ellung till DN.se.
- Men vi sysslar inte med köpjournalistik.
Enligt uppgifter ska personen ha krävt en miljon kronor av TV 4 för att kanalen skulle få materialet i utredningen. Göran Ellung säger att han direkt tackade nej till erbjudandet - och började göra en egen utredning. En utredning som kommer att fortsätta med hjälp av juridisk expertis.
- Vi ser mycket allvarligt på det som inträffat, säger Göran Ellung.
Men någon polisanmälan kommer kanalen inte att göra, även om Ellung beskriver det som en "utpressningsliknande situation".
Ellung har haft två långa samtal med Trond Sefastsson om det som inträffat. Där har det bestämts att Sefastsson tills vidare inte ska ägna sig åt journalistiska arbetsuppgifter vid TV 4.
- Trond och jag är överens om att det är en olämplig sammanblandning av roller, säger Göran Ellung.
Sefastsson är ju en tung profil för TV 4 - kommer han kunna fortsätta jobba hos er?
- Jag kan inte säga något om det, jag vill ha mer fakta.
Göran Ellung säger att han inte visste om att Sefastsson i sin firma arbetar med att ge juridisk rådgivning åt långtidsdömda. En arbetsuppgift som Ellung anser ligger nära det arbete Sefastsson bedriver åt "Kalla Fakta".
Trond Sefastsson medger att ingen vid TV 4 haft någon insyn i hans rådgivningsfall - och att han inte haft anledning att prata med Göran Ellung om det.
- Med facit i hand skulle jag ju ha satt mig ner med någon av dem. Men jag ville inte dra in TV 4, det här har ju haft med min juridiska firma att göra. Men nu är de ju ändå indragna, säger Trond Sefastsson.
Enligt uppgifter i Aftonbladet ska Sefastsson polisanmälas under lördagen - för bedrägeri och för att han försökt leja torpeder.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Choklad/Kaffe/Presenter
Skicka direkt, till nära och kära! Delikatesser i presentlådor.
-
Självklart bryr du dig
Visa att du bryr dig genom att stärka ditt företag. Vi vet hur!
-
Klockor & Bijouterier
Snygga armband, halsband & klockor till bra pris på Ellos.se!























