Upphovsrättsförslag möter hård kritik

Publicerad 2007-10-03 08:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen övertolkar EU:s direktiv och vill genomföra förslag som allvarligt hotar den personliga integriteten. Det säger oberoende experter när remisstiden för ett omdebatterat förslag om skydd av upphovsrätten nu går ut.

Justitieminister Beatrice Ask och regeringen har föreslagit lagändringar som tvingar internetleverantörer att bryta mot den tystnadsplikt de har i dag. Om förslaget går igenom skulle upphovsmän få rätt att begära ut personuppgifter och föra register över misstänkta förbrytare. I dag kräver det Datainspektionens tillstånd.

Experter från Lunds universitet är i sitt remissvar till regeringen djupt kritiska och skriver att förslaget innebär en "degradering av den svenska personuppgiftslagen" - en lag som är till för att skydda medborgarnas personliga integritet.

- Man ska göra en teknisk implementering av ett direktiv, men då passar man på att göra andra saker som inte har stöd i direktivet, säger Hans Henrik Lidgard, professor i juridik vid Lunds universitet.

Det omdebatterade förslaget handlar om att genomföra ett EU-direktiv som ska samordna skyddet för upphovsrätten i hela Europa. Direktivet är riktat mot dem som gör intrång i upphovsrätten. Det kan vara människor som säljer piratkopierade Hollywoodfilmer, förfalskade märkeskläder eller olovligen sprider material över internet. Men EU:s direktiv berör enbart intrång på kommersiell skala, inte enskilda individer. Direktivet tar inte heller särskilt sikte på internet. Tvärtom anges tydligt att lagen inte får hindra yttrandefrihet, informationsutbyte eller skydd för personuppgifter, och som det står: "inte heller på internet".

- Det finns ingen anledning att genomföra det här eftersom det är känsligt både ur ett EU-rättsligt perspektiv och i den svenska debatten. Dessutom är konsekvenserna sådana att jag inte tror att svenska folket vill ha dem. I mörka stunder ser jag framför mig fler antipiratbyråer som samlar information och sedan angriper enskilda individer. Det är ett storebrorssamhälle där kommersiella krafter står för övervakningen, säger Hans Henrik Lidgard.

Marianne Levin som är professor i juridik vid Stockholms universitet håller med om att regeringen i sitt förslag övertolkar EU-direktivet.

- När det gäller information om personuppgifter drar man direktivet längre än vad som är avsikten.

Just nu pågår ett mål i EG-domstolen som kan komma att bli avgörande för möjligheterna att genomföra regeringens förslag. Dom väntas senare i höst eller nästa år, men den 18 juli kom generaladvokatens förslag till domslut. Där står att personrelaterade uppgifter inte får lämnas ut för att möjliggöra åtgärder mot intrång i upphovsrätten.

Remisstiden gick ut i måndags men ännu har bara en liten del av alla som är tillfrågade svarat. Bland de som är positiva till regeringens förslag finns Amerikanska handelskammaren med medlemmar som Microsoft och IBM. Andra som är för förslaget är arbetsgivarorganisationen Tidningsutgivarna, teknikföretag som General Electric och mediekoncernen MTG.

Justitieminister Beatrice Ask, på resa i Portugal, hade inte möjlighet att kommentera kritiken.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.