Vargas Llosa hyllar Rinkeby

Publicerad 2011-01-07 11:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholmsförorten Rinkeby har gjort intryck på Nobelpristagaren Mario Vargas Llosa. I en krönika i spanska dagstidningen El Pais, skriven precis före jul, sjunger han förortens lov.

”Besöker ni Stockholm vill jag råda er att, utöver museer, slott, Gamla Stan och skärgården, också besöka en anspråkslös stadsdel strax utanför staden som heter Rinkeby”, skriver Nobelpristagaren, som dock placerar Rinkeby söder om Stockholm.

Han berättar om sitt besök på biblioteket i Rinkeby, där han blev mäkta imponerad av högstadiebarnen som hälsade honom välkommen på 19 olika språk: ”Alla kan svenska och engelska, men ingen har förlorat sitt modersmål.”

Den filosofi som råder på skolan kan, enligt Vargas Llosa, sammanfattas i ett ord: tolerans.

Han har också noterat att Sverige, i likhet med många andra länder, inte klarar sig undan främlingsfientlighet, med ett högerpopulistiskt parti i riksdagen. Kanske kan skolan i Rinkeby stå som modell för andra länder? föreslår Nobelpristagaren.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.