Nio Nobelpristagare — och en pristagares hustru — mottog sina medaljer av kungen på lördagen. Applåderna rullade fram som en varm och dånade åskfront när svenske poeten Tomas Tranströmer prisades.
Det måste ha känts som hemmaplan. När 80-årige Tranströmer fått sitt pris av kungen ljöd dagens tveklöst längsta applåder — och till och med hojtanden och visslingar — genom Konserthuset i Stockholm.
I sitt tal till litteraturpristagaren nämnde professor Kjell Espmark poetens sällsamma precision, rörlighet, skyddslöshet,, rika lätthet, intensitet och anspråkslöshet.
– Tomas Tranströmer är en av de mycket få svenska författare som har haft ett inflytande på världslitteraturen.
Nio Nobelpristagare fick sina medaljer och sin del av prissumman. Professor Göran K Karlsson beklagade att Ralph Steinman, en av årets pristagare i medicin/fysiologi, avled dagarna kring att han utsågs. Hansson vände sig i stället till Steinmans hustru Claudia.
– Men vi är mycket glada för att ni är här för att ta emot hans pris.
Också Claudia Steinman, klädd i svart, möttes av varma applåder. Hon var också den enda som med priset i hand vågade en slängkyss till publiken.
Priserna delades ut i en omgivning av prunkande blommor, i vanlig ordning skänkta från italienska San Remo där Alfred Nobel tillbringade sina sista år. I år gick blomsterprakten i gult och vitt — bland annat med julrosor, amaryllis, nejlikor, rosor, och orkidéer.
Drottningen bar en aprikosfärgad klänning i guldbrokad och drottning Sofias diadem, ett stort briljanthalsband samt Vasaörhängena. Kronprinsessan Victoria var klädd i en safirblå helpaljetterad klänning.
En mängd olika språk hördes i publikhavet, och många olika klädstilar fanns att skåda — bland annat en man i skotsk kilt. För många av åskådarna väntade sedan festen i Stadshuset på kvällen — med nära 1 300 gäster, hemlig meny, underhållning och dans.