"Watchman" får premiär - trots allt

Publicerad 2009-01-16 15:15

Warner Bros.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hollywoodbolagen har bråkat om rättigheterna till den upphaussade, färdiginspelade superhjälterullen "Watchmen", men nu har de två bråkande bolagen - Warner Bros och 20th Century Fox - kommit överens, rapporterar nyhetsbyrån AP. Det är ännu inte officiellt på vilket sätt de löste konflikten. Amerikansk biopremiär är dock fastspikad till den 6 mars.

Detta är goda nyheter för den svenska skådespelerskan Malin Åkerman, som tidigare dykt upp i tv-serien "Entourage" och komedier som "The Heartbreak Kid" och "27 dresses", som förväntas få sitt breda genombrott tack vare en stor roll i "Watchmen".

Filmen är baserad på Alan Moores hyllade serieroman med samma namn och är regisserad av Zac Snyder som tidigare filmatiserat Frank Millers serieroman "300". Historien utspelar sig i en alternativ verklighet och kretsar kring en samling icke-politiskt korrekta, maskerade hjältar, vars handlingar får konsekvenser för hela samhällsstrukturen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 9 7 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.