Farväl, ljuva ungdom

Publicerad 2009-08-04 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ungdomsförbundens kris drabbar också deras moder­partier. Är vi redo att övergå till ett system som ger väljarna mer inflytande?

De svenska riksdagspartierna har alltid varit byråkratiska och okarismatiska.

Det beror på att de aldrig har behövt rekrytera människor direkt från gatan. Vägen till en aktiv roll i partipolitiken har i stället gått via ett finförgrenat nät av intresseorganisationer, sidoföreningar och folkrörelser. I dessa tränades – och disciplinerades – medlemmarna i ett kollektivt beslutsfattande som förberedde dem för partilivet.

Särskilt folkrörelsepartierna Centern och Socialdemokraterna har varit beroende av en bred social gemenskap för sin rekrytering. Å ena sidan har man haft rena intresseorgansiationer som LO och LRF som plantskolor, å andra sidan har man kunnat hämta kraft ur bildningsrörelser, kvinnoföreningar och andra närstående organisationer.

Även moderaterna och Folkpartiet har haft sina medlemsreservoarer. Företagar- och köpmannaföreningar har frambringat en rad dugliga högerpolitiker. Folkpartiet hade länge sin begåvningsreserv inom nykterhets- och frikyrkorörelsen.

De absolut viktigaste organisationerna för riksdagspartierna var länge de politiska ungdomsförbunden. I högre grad än sina moderpartier byggde de på individuell medlemsrekrytering.

Under det svenska 1900-talet har de politiska ungdomsrörelserna med stor framgång lockat till sig ungdomar med en blandning av social gemenskap, utbildningsmöjligheter och politisk aktivism. På 1930-talet hade SSU 100 000 medlemmar och var Europas största socialistiska ungdomsförbund i absoluta tal. Men även det Bondeförbundet närstående Sveriges landsbygdsungdom hade enormt höga medlemssiffror.

Det handlade inte bara om kvantitet. Avgörande politiska strider utkämpades inom ungdomsförbunden. Den ideologiska debatten inom SSU på 1920-talet banade väg för Per Albins folkhemspolitik. Högerns uppgöresle med nazismen skedde inom Sveriges nationella ungdom, som uteslöts och ersattes 1934 av det som i dag blivit Moderata ungdomsförbundet.

I dag är de politiska ungdomsförbunden bara skuggor av sina forna jag. Medlemsantalet har rasat och den handfull som är kvar ägnar sig åt svågerpolitik, låtsasdemokrati och intrigspel.

Att dödförklara de politiska ungdomsförbunden, som Expressen krävde häromdagen, är kanske en nödvändig sanering. Men det är svårt att se på vilket sätt detta i sig själv skulle leda till en vitalisering av deras moderpartier.

Det stora problemet är att inte bara ungdomsförbunden utan hela den demokratiska kringvärld som en gång närde de politiska partierna har förtvinat. Att ersätta den folkliga förankring som den svenska politiska eliten en gång hade kräver sannolikt ett radikalt systemskifte.

Väljarna måste få mer makt över partierna genom personval, provval som i de amerikanska primärvalen, folkomröstningar och tillfälliga kampanjorganisationer i kontroversiella frågor.

Allt detta kan göra partierna mer levande och attraktiva för väljarna. Men det riskerar också att förvandla medborgaren till en ansvarslös konsument av politik.

En gång i tiden visste många svenskar hur ett korrekt föreningsbeslut fattades. Var finns framtidens skolor i demokrati?

DN

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.