Fokus på uppgiften

Publicerad 2011-06-13 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Varken återförstatligande eller studentexamen är krav som leder skoldebatten i konstruktiv riktning. Det Finland klarat och vi misslyckats med är att skilja huvudsak från bisak.

Den skolpolitiska debattens förbannelse är att alla inlägg tolkas med utgångspunkt från frågan ”Var det bättre förr?”.

För tre månader sedan skrev utbildningsminister Jan Björklund en artikel på DN Debatt där han hävdade att den förhatliga katederundervisningen återigen måste bli vanligare i svenska klassrum. Och raskt orienterade sig skoldebattörerna likt järnfilspån kring polerna på en magnet. Vissa var för katederundervisning – eftersom det var bättre förr. Andra var mot den – för att katedern tillhörde en förfluten, ond tid.

I går var det dags igen. Läraren Helena von Schantz pläderade på DN Debatt för återinförande av studentexamen och för att skolan ska återförstatligas. Liksom Björklund tog hon upp frågor som i grunden är både intressanta och viktiga. Men precis som ”katederundervisning” leder förslaget om ”studentexamen” debatten ner i gamla hjulspår.

Helena von Schantz berättade en historia om förfall: Olof Palme rev ner ”skolans kontroll- och bedömningssystem” genom att ta bort studentexamen. Och sedan förvärrade Göran Persson läget genom att kommunalisera skolan.

Denna historieskrivning rymmer ett korn av sanning. Avskaffandet av studentexamen var samma andas barn som den starka betygsskepsis som sedan under decennier kom att prägla Sverige och skilja vårt land från omvärlden.

Att studentexamen försvann var i sig ingen katastrof. Det var det inte heller att betygen togs bort på låg- och mellanstadiet. Det egentliga problemet var att lärarnas uppgift att följa upp och bedöma elevernas resultat blev negativt laddad. Betyg behandlades som ett nödvändigt ont som tilläts finnas kvar bara för att de behövdes som urvalsinstrument vid antagning till högre studier.

Om eleverna ges annan tydlig återkoppling på vad de gjort under skolåret kan de klara sig bra utan betyg. Men i praktiken blir det ofta inte så. Forskare som analyserat utvecklingssamtalen har funnit att dessa främst fokuseras på sociala relationer och att informationen om studieresultaten är mycket allmänt hållen. Det gör att elever och föräldrar inte får någon klar bild av elevens framsteg och svårigheter.

Detta är ett allvarligt problem. Men även om Helena von Schantz är något viktigt på spåren är hennes historieskrivning som helhet inte övertygande. Hon hävdar att det bästa underlaget för att bedöma det svenska skolsystemet är de internationella undersökningarna. Går man till dessa finner man dock att svenska elever så sent som vid mitten av 1990-talet nådde mycket goda resultat. Om avskaffandet av studentexamen var svensk skolas huvudproblem borde resultaten vid det laget ha sjunkit och nedgången inte ha bli tydlig först på 2000-talet.

Att peka på Finland stärker inte heller en plädering som utmynnar i krav på striktare statlig kunskapskontroll och återförstatligande av skolan. Det är sant att Finland valt att behålla studentexamen. Men i övrigt är den finska statens kontroll av skolan överraskande svag. Det finns ingen skolinspektion. Ansvaret för att utvärdera och upprätthålla en hög kvalitet ligger på lärarna. Dessutom bör man i ärlighetens namn notera att Finland precis som Sverige har kommunaliserat skolan.

Nej, både återförstatligande och återinförande av studentexamen är svar som ligger på en alltför ytlig nivå. Den avgörande skillnaden mellan Sverige och Finland är att medan vi har varit besatta av formerna har finländarna lyckats behålla fokus på huvudsaken: att varje lärare hela tiden följer upp hur eleverna utvecklas och snabbt sätter in de åtgärder som krävs för att alla ska nå målen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 33 0 tweets 33 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan