Greklands kris

Greklands sak är vår

Uppdaterad 2010-02-04 16:47. Publicerad 2010-02-04 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Grekland måste ta itu med sina djupa ekonomiska problem, men landet måste också kunna räkna med stöd utifrån. Samarbetet inom EU bygger i grunden på solidaritet.

I tisdags kväll talade premiärminister Papandreou till det grekiska folket. Under det direktsända tevetalet manade han till sammanhållning och uppslutning bakom regeringens åstramningsprogram. ”Vi måste stoppa vårt lands fall över klippan”, förklarade Papandreou ödesmättat.

Det finns sannerligen skäl att vara orolig. Greklands budgetunderskott är nästan 13 procent av BNP och statsskulden uppgår till hela 120 procent. Det är visserligen fler länder som bryter mot reglerna i EU:s stabilitetspakt, men Grekland är värst. Fruktan att landet inte kommer att kunna betala ränta på sina lån har sedan årsskiftet lett till oro på den finansiella marknaden.

Greklands problem har blivit EU:s. Unionens institutioner måste bidra till en lösning. Därför var det välkommet att EU-kommissionen i går beslutade att inleda en process som kan leda till att Grekland ställs inför EU-domstolen i Luxemburg. Fusket i nationalräkenskaperna gjorde det möjligt för Grekland att ta sig in i eurosamarbetet. Om det var medveten manipulation bör Grekland dömas och straffas. Det bör aldrig kunna ske igen.

I övrigt gav EU-kommissionen ett slags villkorligt stöd åt den grekiska regeringens stabilitetsplan. Men redan om en månad vill kommissionen ha en ny rapport från regeringen i Aten. Grekland sätts under ett slags tvångsstyre till dess landet kan visa att de åtgärder som planeras också genomförs och får effekt.

Planen innebär att skatten på alkohol och tobak ska höjas och att det ska bli hårdare tag mot skattefuskare. Pensionsvillkoren ska försämras och lönerna i den offentliga sektorn frysas. Arbetslösheten väntas öka till uppemot 12 procent och Grekland går alltså mot svåra tider. Men de flesta inser att landet inte har så många val. Grekland kan inte fortsätta att låna sig ur krisen.

Det konservativa grekiska oppositionspartiet sluter upp bakom Papandreous försök att komma till rätta med landets problem men har ännu inte godkänt planen. Värre har socialistledaren det med vänsterflygeln inom sitt eget parti, som är uttalat kritisk. De offentligt anställdas fackliga organisationer hotar dessutom med strejk nästa vecka. Det grekiska dramat är inte över.

EU:s ekonomiska och monetära samarbete utsätts med andra ord för stora påfrestningar. Det handlar både om solidariteten mellan medlemsländerna och valutasamarbetets konstruktion.

Efter EU-kommissionens besked igår stärktes euron något och räntorna på grekiska statsobligationer sjönk. Men frågan om – och i så fall hur – övriga EU-länder kan bidra borde stå högt upp på dagordningen när finansministrarna träffas nästa vecka. Det är inte rimligt att ett euroland ska behöva vända sig till Världsbanken för att få ekonomisk katastrofhjälp.

Det behövs också en rad reformer för att euroländerna ska undvika framtida problem. Kommissionens övervakande roll borde förstärkas. Den uppmjukning av stabilitetspaktens regler som de stora medlemsländerna har drivit igenom är olycklig. Det behövs också bindande, gemensamma regler för att euroländerna ska bygga upp budgetöverskott i goda tider.

Sverige har inte infört euron som betalningsmedel men är en del av EU och därmed beroende av att unionens valutasamarbete fungerar väl.

Därför borde Sverige så snart som möjligt ta det sista steget in i EU:s monetära samarbete, delta i diskussionerna och ta fullt ansvar för eurons framtid. Men vårt land står utanför och betraktar det som sker. Därmed fullföljs en välkänd och beklaglig tradition.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Hamnar i Stockholm, Göteborg eller Malmö? Stockholm vill arrangera schlager-EM, men även Göteborgs visar intresse.

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 157 27 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan