Hotet mot demokratin

Publicerad 2009-03-24 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En svensk kommunpolitiker uppger sig ha blivit misshandlad av skinnskallar. Vänsterextremister står bakom en rad attacker mot Sverigedemokrater. Hoten mot de folkvalda måste tas på större allvar.

En vardag som präglas av trakasserier och rädsla. Det är verkligheten för många av de politiker som är aktiva, inte på Balkan eller i Colombia, utan i det trygga, civiliserade Sverige.

Varje vecka anmäls ett hot mot en svensk politiker, enligt Säkerhetspolisens rapport ”Hot mot förtroendevalda” från förra våren. Toleransen mot trakasserierna är oacceptabel för en demokrati, där folkrepresentationen utgör själva grundstenen. Allt för få medier är intresserade av att granska de grupperingar som står bakom flera av hoten. Ändå inträffar incidenter förfärande ofta. I helgen misshandlades en kommunfullmäktigeledamot i Haninge utanför Stockholm, enligt egen uppgift av tre skinnskallar. På grund av en liknande attack mot honom dagen innan tycks han ha fog för sina misstankar att de är nazister. De nazistiska grupperna i Sverige använder sig av direkta våldsaktioner såväl som uthängningar på internet och andra förföljelsemetoder i syfte att tysta sina meningsmotståndare.

Men det är inte bara extremhögern som gjort politiker till sin måltavla. Främlingsfientliga Sverigedemokraterna har vid flera tillfällen utsatts för våld från vänsterextremister. Partirepresentanter attackerades med stenar vid ett möte på Norrmalmstorg i Stockholm förra månaden. I samband med Internationella kvinnodagen tidigare i mars gjorde extremistkvinnor från Antifascistisk Aktion (AFA) och Revolutionära Fronten gemensam sak och vandaliserade Kristdemokraternas partikansli i Gamla stan.

Tegelstenar kastades mot fönsterrutor och hatbudskap sprejades på fasaden. Under samma månad har Revolutionära Fronten också hunnit med att skicka en kula till Anders Borg, dock inte avsedd för finansministern själv utan för att ”rensa ut” direktörer. I det medföljande brevet står enligt gruppens hemsida: ”Bonussystem kostar hundratals miljoner – kula i nacken bara några kronor”.

Integrationsminister Nyamko Sabuni har tagit ett steg i rätt riktning i och med beställningen av två rapporter, som granskar hoten mot demokratin. Rapporter-
na – varav den första presenterades i januari – analyserar hotbilden från islamistiska extremister, de vänsterautonoma samt vit makt-miljön.

Det kommer alltid att finnas enskilda individer som på grund av till exempel en fixering eller känsla av att ha blivit oförrättad utgör ett hot mot enskilda politiker. Men genom att utarbeta strategier för att förhindra att ungdomar dras till extrema miljöer, tar man åtminstone itu med de extremistiska aktörerna.

Vi måste också få bukt med den straffrihet som tycks råda. Det ska kosta att attackera demokratins företrädare. Enligt uppgifter från TV4:s Politikerbloggen inledde Säkerhetspolisen 21 förundersökningar om allvarliga brott mot politiker under 2008. Endast ett av fallen ledde till åtal. Samtidigt har skyddet för privatpersoner i Sverige minskat radikalt.

På grund av möjligheterna att snabbt och enkelt kartlägga individer och deras familjer över internet tvingas allt fler skaffa skyddad identitet. Valet står inte sällan mellan detta och att lämna sitt uppdrag.

Om svenska medborgare börjar tveka inför att engagera sig politiskt på grund av risken att utsättas för trakasserier, hamnar vi in en situation där våldsverkarna i praktiken inskränkt den svenska demokratin.

DN

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Hamnar i Stockholm, Göteborg eller Malmö? Stockholm vill arrangera schlager-EM, men även Göteborgs visar intresse.

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan