Nato 60 år

Nato ingen tomhylsa

Publicerad 2009-04-03 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nato fyller sextio år, och alliansen bekräftar att den är en central säkerhetspolitisk aktör. Men svåra frågor återstår, inte minst om Natos framtida roll.

Det är en ny värld som visar sig under president Barack Obamas besök i Europa – inte så att det skulle vara nytt att ledare träffas eller att demonstranter protesterar, men maktförhållandena ser annorlunda ut.

Det viktigaste mötet i London, sade exempelvis många, var egentligen inte G 20 utan G 2, det vill säga mötet mellan Obama och hans kinesiska kollega Hu Jintao. Det är två huvudaktörer som kommer att ge avtryck i den internationella politiken de kommande åren.

Därmed inte sagt att gamla relationer saknar betydelse, tvärtom. Ryssland är alltjämt en tongivande spelare, inte minst i vårt närområde, och det var en betydelsefull signal som sändes ut när Obama och Dmitrij Medvedev kunde enas om framtida nedskärningar i kärnvapenarsenalerna.

Det visade att också de ursprungliga kärnvapenmakterna är beredda att nedrusta, och det visade en amerikansk vilja att knyta hållfastare band med Moskva.

I morgon väntar toppmöte med Nato, och även där är relationen till Ryssland en dagordningspunkt. Frågan är hur villiga medlemsstaterna är att förankra Ryssland i de europeiska och transatlantiska strukturerna.

Ansträngningar har gjorts förr – det så kallade Nato-Rysslandsrådet var en betydelsefull skapelse – och förhållandet till den tidigare fienden kan ses som ett av många exempel på Natos förmåga att anpassa sig till en ny verklighet.

Många trodde att alliansen spelat ut sin roll när Berlinmuren föll, men vid femtioårsjubileet var Nato involverat i Kosovokriget och nu, när alliansen fyller sextio, är det framtiden som står på dagordningen.

Att alliansen ännu har attraktionskraft är tydligt. Många stater bankar på dess dörr, och turen har nu kommit till Kroatien och Albanien att släppas in.

Visst är det så att Natos dörr bör hållas öppen, men utvidgningen sätter också fingret på ett centralt problem. I klar-
text handlar det om försvarsgarantin i artikel 5.

Frågan ställs på sin spets när det gäller Georgien och Ukraina. Skulle, kan man undra, Nato ha kommit till Georgiens hjälp i somras ifall landet var medlem? Få tror det, och risken är uppenbar att försvarsgarantin urvattnas i fall den utvidgas till ett område dit ingen nuvarande medlem är beredd att skicka trupp.

I grunden kan det sägas handla om vad Nato egentligen ska vara. Visst är det så att alliansen tagit steget från att vara en renodlad försvarsorganisation till att bli en bred säkerhetspolitisk aktör, men frågan är hur långt medlemmarna är beredda att gå.

Det finns till och med krafter som verkar för att göra Nato globalt, att inkludera länder som Nya Zeeland, Australien och Japan. Ambitionen är begriplig – redan i dag finns en enighet inom alliansen om att geografin inte ska vara ett hinder utan att Nato ska kunna agera varhelst ett hot uppstår – men det är en sak att agera globalt, en annan att ha globalt medlemskap.

Något globalt medlemskap lär det knappast bli, men redan att frågan diskuteras visar att Nato förblir en central aktör. Och när USA nu har en administration som faktiskt tror på samarbete och internationella organisationer tyder det mesta på att Nato kommer att vara en oumbärlig aktör också som sjuttioåring.

DN

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu har en kamp börjat mellan de tre största städerna om att få evenemanget.

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan