Ny amerikansk era

Publicerad 2007-08-27 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Amerikanska väljare överger inte bara George W Bush utan också konservatism och nyliberalism. Staten ses inte längre som en motståndare utan som en partner.

Nästa vecka återvänder amerikanska politiker till Washington från sitt sommaruppehåll. Den höst som ligger framför dem lovar att bli het.

President George W Bushs beslut i vintras att sända ytterligare 20 000 amerikanska soldater till Irak betraktades allmänt som den sista chansen att vända kriget. I mitten av september lämnar USA:s högste militär i Irak, general David Petraeus, sin rapport om vad som hittills uppnåtts.

Mycket talar för att den innehåller optimistiska skrivningar om ett stabiliserat säkerhetsläge i vissa delar av landet men också medgivanden om att mycket tid återstår innan irakierna är kapabla - och beredda - att själva ta över ansvaret. Petraeus lär få svårt att undvika att kritisera den politiska splittringen som starkt bidrar till det okontrollerade våldet.

Irak kommer att dominera politiken och därför även presidentvalrörelsen som redan, mer än ett år före valdagen den 4 november 2008, är i full gång. En majoritet amerikaner anser att kriget är ett misslyckande och vill få till stånd ett tillbakadragande. Debatten i kongressen går in i ett avgörande skede.

Även om den politiska hösten i USA upptas av Irak finns andra frågor som får stor betydelse för utvecklingen av presidentvalsrörelsen. Enkelt uttryckt kan de definieras som välfärdsfrågor.

Opinionsundersökningar visar att det trots goda ekonomiska tider och förhållandevis låg arbetslöshet finns en genuin framtidspessimism bland många amerikaner. De oroar sig över pensionssystemets framtid, över att nästa jobb ger lägre lön än det föregående, över dyr och bristfällig sjukvård och utbildning. Nytt är att stämningarna även slagit rot i den välutbildade medelklassen. På frågan om man tror att ens eget liv, ekonomiskt och socialt, blir bättre eller sämre än ens föräldrars svarar allt fler sämre.

Den amerikanska drömmen vilar på förkovran och hårt arbete. I dryga 25 år har den påståtts stå i motsatsställning till den federala makten. Konservativa och nyliberaler beskrev länge med framgång "Washington" som problemet och den fria marknaden som lösningen på samhällsutmaningar.

Men allt fler väljare blir allt mottagligare för argumentet att Washington faktiskt har en viktig roll att spela i deras liv. I förra årets kongressval uppnådde demokraterna framgångar med kritik av giriga och korrupta storbolag och krav på ökad social trygghet. Republikanernas budskap om skattesänkningar och en minskad roll för staten slog inte igenom som de brukade.

Betyder det att USA rör sig åt vänster? Amerikanerna är nu i större utsträckning medvetna om att individuellt oberoende och initiativkraft faktiskt kan stärkas om staten erbjuder god och grundläggande välfärd. Det gör dem inte till socialliberaler, däremot beredda att inte längre se politiken och Washington som en motståndare utan som en möjlig partner.

Eran George W Bush går mot sitt slut och därmed även det nyliberala-konservativa inflytandet. Hans kolossala felbedömningar, rigida ideologiska hållning och politiska kompromisslöshet har fått USA:s väljare att längta efter något annat. Exakt vad är långtifrån klart men det är en längtan som känns löftesrik efter en lång tid av nationellt missmod.
DN

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Nu kan alla svenskar ställa Bildt till svars

För första gången kommer utrikesminister Carl Bildt att svara på svenskarnas frågor under en frågestund på Twitter. ”Alla får ställa sina frågor”.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.