Oundvikligt slut för Sahlin

Publicerad 2010-11-15 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det var väntat att Mona Sahlin skulle avgå. Men det är ett beklagligt slut för en härdad och prövad politiker. Hon kommer att bli svår att ersätta.

Att Mona Sahlin blev den kortvarigaste ledaren i socialdemokratins historia är ytterligare ett tecken på den osäkerhet som drabbat partiet. Länge satt socialdemokratiska partiordföranden i femton tjugo år (Branting, Hansson, Erlander, Palme) och under senare år omkring tio (Carlsson och Persson). Sahlin avgår efter bara tre år.

Det är på flera sätt beklagligt. Mona Sahlin är en av de mest erfarna politikerna inom arbetarrörelsen och har en lång rad starka insatser bakom sig, från tiden i SSU till olika ministerposter under Ingvar Carlsson och Göran Persson. I sina bästa stunder har hon en förmåga att vara både vardagligt nära och ideologiskt inspirerande. I flera frågor, framför allt när det gäller småföretagande, jämställdhet och mångfald har hon tillfört socialdemokratin ny energi.

Men det finns en rad tunga skäl till att hon inte kunde fortsätta. Det absolut viktigaste hade egentligen inget med henne själv att göra. Rent teoretiskt hade det förmodligen varit klokare om socialdemokratin hade fokuserat på det politiska innehållet och inte personfrågor.
Men så fungerar det inte i verkligheten. Det går inte att skilja personfrågan från den politiska debatten. En skadskjuten partiledare kan inte leda en förnyelse­process.

En del av orsakerna till hennes avgång beror på tillfälligheter. Fram till i våras visade opinionsmätningarna på att Socialdemokraterna skulle återta makten. Men den osäkerhet som finanskrisen orsakade och den relativa framgång med vilken regeringen och framför allt Anders Borg hanterade den fick många osäkra väljare att välja den borgerliga alliansen.
Ekonomin – eller rättare sagt graden av förtroende för ett partis ekonomiska politik – spelar alltid en avgörande roll för väljarna. I detta avseende har Social­demokraterna oftast varit på den vinnande sidan historiskt sett.

Men för att ha tur måste man också vara skicklig. Mona Sahlin har gjort en rad strategiska misstag som visserligen är begripliga men som hon ändå måste ta ansvar för.

Sett i backspegeln var sannolikt hennes första misstag att hon inte intog en tillräckligt tydlig ledarroll från början. Problemet var dock att hon tog över ett parti där medlemmarna var djupt missnöjde med den auktoritära ledarstil som företrädaren Göran Persson utövat. Hennes mandat var att vara lyssnande, att föra dialog med rörelsen.

Detta ledde över till hennes nästa missgrepp, också det begripligt i sitt sammanhang: den rödgröna alliansen. Att ta in Vänsterpartiet i en regeringsbildande koalition alienerade en hel del socialdemokratiska sympatisörer och potentiella väljare. För en del äldre partiarbetare var det ett historiskt brott inom arbetarrörelsen att ta in kommunister – även om de är före detta – som statsrådskandidater. För en del yngre väljare var Vänsterns eko­nomiska ansvarslöshet avskräckande.

Till Mona Sahlins försvar bör påpekas att hennes ursprungliga plan var en allians enbart med Miljöpartiet. Men ett starkt internt motstånd tvingade henne att vidga samarbetsplanerna. Därmed hamnade hon i den olyckliga positionen att tvingas gå till val på en strategi som hon själv inte utformat, vilket undergrävde hennes auktoritet som ledare.

Ironiskt nog kommer Socialdemokraterna att bli akut medvetna om Mona Sahlins goda kvaliteter när den interna kampen om vem som ska bli hennes efter­trädare utbryter. I sitt korta avgångstal visade hon upp mycket av det som har burit fram henne i svensk politik: ansvarsfullhet, retorisk förmåga och personlig närvaro.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 33 0 tweets 33 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan