Polis efter plånbok

Publicerad 2011-10-19 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stora evenemang med risk för brottslighet tär hårt på polisens kassa. Det är ett problem som varje samhälle måste klara av att lösa. Men av alla tänkbara lösningar är Stockholmspolisens beslut från i måndags – att ta betalt vid idrottsevenemang som arrangeras av aktiebolag – den sämsta tänkbara.

Utspelet innebär en ny tillämpning av en märklig skrivning i ordningslagen, som fram till i våras lyckats passera ganska obemärkt. Polisens tolkning av lagen innebär ytterligare en tung börda för idrottsklubbar som redan ansträngs hårt av fans som missköter sig. Det är en kollektiv bestraffning, och sådana har hittills fungerat uselt mot supportervåld och läktarstörningar. En betydligt framkomligare väg är att gripa och lagföra de individer som begår brott. För det behövs fler poliser, inte färre.

Men det stora frågetecknet med den nya praxisen rör bestämmelsernas godtycke. ”Om Polisen ska ta betalt eller inte, ska bedömas efter arrangemangets art och syfte”, skriver Rikspolisstyrelsen i ett uttalande från i våras.

Stockholmspolisen tolkar det alltså som att just ägandeformen aktiebolag gör att AIK, Djurgården och Hammarby måste betala för polisbevakning (men bara de sektioner inom klubbarna som har bolagiserats). Samtidigt: Stureplansgruppen som driver halva Stockholms nattliv är också ett aktiebolag. Omsättningen ligger på drygt en halv miljard kronor. Utan restauranger och klubbar skulle misshandeln i centrala Stockholm under småtimmarna, och därmed polisens utgifter, minska avsevärt. Får Stureplansgruppen polis­fakturor?

På andra håll i landet tolkas dessutom bestämmelserna annorlunda. Som Hanna Fahl beskrev i lördagens DN Kultur ställdes rejvfestivalen Majestic 12 i Norrköping in på grund av en kraftig nota från polisen. Uppenbarligen räckte det med att Majestic 12 skulle bedrivas ”i vinstdrivande syfte” för att polisen skulle osäkra faktureringspennan.

Med andra ord: När IFK Norrköping (ideell förening) spelar mot AIK hemma på Nya Parken slipper klubben betala för bevakningen. Men när Majestic 12 vill få Norrköpingsborna att dansa kommer en räkning som gör det hela omöjligt. Och vid returmötet mellan AIK och Norrköping i Solna måste AIK betala Farbror Blå, med hästar och piketer.

Men det blir ännu snurrigare. IFK Norrköping må vara en ideell förening, men klubben måste ändå se till att gå med om inte vinst så i alla fall minst nollresultat, annars riskerar man att förlora den licens som ger klubben rätt att spela fotboll på elitnivå över huvud taget. De flesta klubbar tar till halvprivata bolagslösningar som arenabolag och sponsorpaket. Det tycks räcka för att räknas som folkrörelse och inte bolag. Och därmed slippa polisnotorna.

Förutom att det hela blir godtyckligt snedvrids konkurrensen mellan landets elitklubbar på ett för idrotten fatalt sätt. Man kan också fråga sig vad denna nya praxis innebär för människors lust att dra i gång ett stadsparty, en kulturfestival eller en fotbollsturnering. Tja, det första man får göra är att se till att det inte finns något vinstsyfte, för då kommer polisnotan garanterat att göra det till ett förlustprojekt. Hur rimmar det med alliansregeringens önskan om fler pigga kulturentreprenörer?

Polisens nya lagtolkning ligger dessutom olyckligt i tiden. Nyligen avled Per Unckel, regeringens nationella samordnare mot våld och brott kring idrottsarenor. En ny ska tillsättas och, inom ett par år, lägga skarpa och rättvisa lagförslag mot det idrottsrelaterade våldet. Fram till dess måste regeringen lösa frågan om polisbevakningen på ett hållbart sätt. Varför inte börja uppifrån och ta Rikspolisstyrelsen i örat?

Polisen ska inte ha en faktureringsavdelning. En polischef ska i nödfall kunna stoppa ett evenemang med motiveringen ”vi kan inte upprätthålla säkerheten”. Vad som inte är acceptabelt är svaret: ”Vi kan upprätthålla säkerheten – men det kommer att stå er dyrt.”

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Regeringens haveri

Socialbidrag ska vara sista utvägen. Därför ska det inte användas för att täcka upp för brister i a-kassesystemet. Läs ledaren.

Löfven visar vägen

Stefan Löfven har under sin korta tid som partiledare gett Socialdemokraterna ett rejält opinionslyft. Läs ledaren.

Tid för eftertanke

Det som skulle behövas är en rejäl genomlysning av hela vaccinations- projektet, från förberedelsestadiet till biverkningarna. Läs ledaren.

”EU-parlamentet är inte överdomstol”

Inlägg. Gunnar Hökmark (M) svarar DN:s Peter Wolodarski om Ungerns demokrati. Peter Wolodarski presenterar resolutionen som M stödde.

Sent ska moralisten vakna

Kristdemokraternas beslut att slopa kravet på sterilisering vid könsbyte är senkommet men på alla sätt rimligt. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Ingen nåd för Ibrahimovic

Seria A. Zlatan Ibrahimovics tre matcher långa avstängning står fast. Han missar därmed seriefinalen mot Juventus på lördag.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.