Två avgörande hål

Publicerad 2009-06-02 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Helgens strömavbrott i norra Stockholm visar hur sårbart vårt samhälle är för tekniska missöden – liksom för sabotage. Men någon absolut säkerhet går inte att uppnå.

Sällan blir det moderna samhällets sårbarhet så uppenbar som när elektriciteten slås ut. Den oangenäma erfarenheten drabbade på söndagskvällen över 100 000 hushåll i Täby, Sollentuna, Danderyd och Solna. Elnätet överhettades och kapsejsade av ett jordfel som lavinartat fick flera ställverk att börja brinna.

Strömavbrott är inget vi kan garantera oss hundraprocentigt emot. Men ­Elsäkerhetsverket ser allvarligt på det inträffade – inte minst omfattningen och förloppet där flera enheter slogs ut samtidigt.

Efter stormen ”Gudrun” för fyra år sedan, har reglerna skärpts och elbolagen investerat åtskilligt i förbättrad säkerhet. Ändå är läget inte tillfredsställande. Det anser även Energimarknadsinspektionen, som är tillsynsmyndighet för elnätet. I en nyligen publicerad rapport menar myndigheten att elavbrotten fortfarande är både för många och för långvariga – särskilt otillfredsställande är situationen på landsbygden.

Längre elavbrott, som kabelbranden i Akalla för några år sedan, kan snabbt få allvarliga följder när fjärrvärme, teletrafik och vattenpumpar slås ut. Helgens relativt korta avbrott resulterade exempelvis i att ett 20-tal tåg blev inställda – varav fem blev stående på spåret mellan Stockholm och Uppsala.

Några misstankar om att det skulle röra sig om sabotage finns inte. Men händelser av det här slaget visar att det med relativt små medel går att ställa till stora skador på samhällets grundläggande infrastruktur. Några allvarliga attentat har inte inträffat i Sverige. Men så sent som 2006 slogs elnätet i stora delar av centrala Malmö ut av sabotörer.

Hotbilden, även mot ett relativt idylliskt land som vårt, kan snabbt ändras. Det visar inte minst uppståndelsen kring de danska Muhammedkarikatyrerna – som över en natt förändrade det säkerhetspolitiska läget för vårt södra grannland.

Beredskapen mot nya och oväntade hot måste därför vara god. Men det finns begränsningar för hur mycket som kan planeras och övas i förväg. En kris är till sin natur oförutsägbar och att vid varje tidpunkt bevaka samtliga tänkbara mål är omöjligt. Därav vikten av förebyggande säkerhetsarbete – både på det fysiska och organisatoriska planet – samt en aktiv underrättelseverksamhet.

Mycket har också hänt de senaste åren. Elfteseptember-attentaten, tsunamin och stormen ”Gudrun” har hjälpt till att sätta säkerhets- och krisberedskapsfrågorna högt upp på dagordningen. Vi har fått Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, ett flertal utredningar har tröskat igenom frågorna och i ­regeringskansliet finns numera ett kansli för krishantering.

Frågan är om folk i allmänhet har samma beredskap. För samtidigt som vi tycks oroa oss mer än någonsin är det få som i dag besitter praktisk kunskap om hur man klarar sig utan hushållets alla apparater och moderna teknik.

Information finns att tillgå. På Energimyndighetens hemsida finns alltifrån instruktioner för hur du bygger en ”koja under bordet” för att hålla värmen till recept på mat som går att laga när strömmen gått. Det vill till att läsa på i förväg bara.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.