Upp till bevis

Publicerat 2009-11-18 00:05

Folkpartisten Cecilia Malmström har förutsättningar att bli en framgångsrik EU-kommissionär. Men det kräver att hon vågar armbåga sig fram och ta plats i debatten.

Cecilia Malmström har många av de egenskaper man kan önska sig av en EU-kommissionär: Hon hittar i Bryssels korridorer, har gedigen erfarenhet av europeisk politik och talar flytande engelska, spanska och franska. Hon har statsrådserfarenhet och är påläst. Doktorshatten i statsvetenskap stärker trovärdigheten, särskild bland europeiska kolleger som alltjämt lägger stor vikt vid titlar. Hon är också, i ordets verkliga mening, en Europavän.

Regeringens nominering av henne är därför välkommen, även om statsminister Fredrik Reinfeldt kunde ha ägnat mer tid åt att förankra förslaget hos oppositionen. Under sin tid i politiken har Cecilia Malmström visat ett stort engagemang för EU-projektet och den europeiska integrationen. En integration som öppnar för samarbete och ekonomisk utveckling i stället för krig och misstänksamhet mellan kontinentens folk.

Därmed inte sagt att hon jublar över allt som EU gör. Malmström har inte dolt sin skepsis mot jordbruksstödet, ineffektiv hantering av strukturfonder eller flyttcirkusen mellan Bryssel och Strasbourg. Det är en klok hållning. EU-tanken ska värnas samtidigt som byråkratiska excesser, övernitiska tjänstemän och slöseri med medborgarnas pengar måste bekämpas.

Till Malmströms nackdelar hör att hon ogärna tar plats i rampljuset. I den svenska politiska debatten har hon knappast gjort några avtryck. Inte ens EU-ordförandeskapet har fått henne att träda fram. I stället har hon hamnat i skuggan av statsministern och utrikesministern, trots sin nyckelposition i bland annat förhandlingarna om Lissabonfördraget. Om hon verkligen ska göra avtryck i Bryssel krävs att hon vågar stå för något.

Att Malmström har så pass få fiender, både i Europa och Sverige, tyder på att hon tar få strider. Engagemanget är det inget fel på, men hon måste skärpa sin vilja att leda och slåss för sina åsikter. Frågan är också om hon besitter nödvändiga ledaregenskaper. Hennes förste statssekreterare var en uppenbar felrekrytering och avskedades på ett besynnerligt sätt i ett pressmeddelande. Hanteringen uppmärksammades dock inte av några medier, vilket var tur för Malmström.

Nu återstår för Sverige att slåss för att Cecilia Malmström får ansvar för ett relevant sakpolitiskt område i Barrosos nya kommission. De riktigt tunga portföljerna, som ekonomi, konkurrens och inre marknad, går med all sannolikhet till de stora länderna. I den nya kommissionen inrättas nya stolar, en för klimat och en för mänskliga rättigheter. Särskilt den sistnämnda skulle passa Malmström som efter sina sju år som Europaparlamentariker har erfarenhet av de frågorna.

Att EU behöver en kommissionär för mänskliga rättigheter råder det inga tvivel om. Fortfarande diskrimineras bland annat minoriteter och homosexuella, mest påtagligt i det gamla Östeuropa. Medlemsstaternas alltmer klåfingriga försök att övervaka sina medborgare i jakt på bland annat terrorister kan lätt slå över i kränkningar av individens rätt till ett privatliv.
Som parlamentariker var Malmström även starkt engagerad i EU:s utvidgning, varför även den portföljen skulle passa. Oavsett vilka frågor hon för så har hon ett gott utgångsläge. Det gäller att hon lyckas ta vara på det.

DN 18/11 2009

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Huvudledare

Fortsätt flåsa bara

I dagens tidning rapporteras om beställda sjukintyg och om 45-årige ”Peter” som varit grovt kriminell och sjukskriven samtidigt. Vad kan man göra åt det? Läs artikeln

Rimlig rätt att dö

En 31-årig, allvarligt och kroniskt sjuk kvinna ber om vårdens hjälp att avsluta sitt liv. Bör hon få det? Läs artikeln

Reinfeldts valarbetare

Väljarnas förtroende för Mona sahlin fortsätter att sjunka. Om valrörelsen utvecklas till en match mellan Reinfeldt och Sahlin är utgången given. Läs artikeln

Signerat: Peter Wolodarski.

Signerat: Peter Wolodarski. Söndag: Förverkat förtroende för PO. 80

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Valsystem: Två fasta allianser är knappast vår framtid. 7

Kolumnen: Richard Swartz.

Kolumnen: Richard Swartz. Bråkig familj: Européer måste likna varandra. 12

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. USA: Landet har sett bättre tider. 11

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Arma svenskar: Maktlöshet är värre än nudlar. 46

Nyheter från Förstasidan

Ny skollag ska höja läraryrkets status Foto: Carl Keyes / Alamy

Ny skollag ska höja läraryrkets status

Ska sätta stopp för ”flumskolan”. Stödet för reformen är brett, men oppositionen tänker göra vissa förändringar vid valvinst i höst. 36

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva Foto: Sven Erik Sjöberg

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva

14 punkter utgör partiets nya valplattform. Vilka av dessa som ska drivas hårdast avgör väljarna genom att rösta på hemsidan. 6

Handelsstrejk i påsk Foto: Scanpix

Handelsstrejk i påsk

Strejkvarsel berör 5.000 anställda. Arbetsplatser som Ikea, H&M, Stadium och Citygross i hela landet tas ut i strejk den 1 april. 75

Mångmiljonsmäll. Enligt Dag Klackenberg kan det handla om "hundratals" miljoner kronor.

Strejk i din butik? Här kan du se om din butik är uttagen i konflikt i påsk.

Bemanningsföretagen en våt filt. Även Pappers varslar.

Den interaktiva underhållningen

Rachel i tv-succén "Glee". Foto: Chris Pizzello Rachel i tv-succén "Glee".

Reklambyråer i USA twittrar åt tv-figurer

En del av tv-bolagens marknadsföring är att låta fiktiva rollfigurer vara aktiva på sociala nätverk. Låtsaspersoner på Twitter.

Facebookspelen exploderar. Flera svenska satsningar på pång i vår. 36

Interaktiv bioskräck. Med ny teknik påverkar publiken handlingen. 35

Här talar Woods ut

Tiger Woods har för första gången svarat på frågor om sexskandalen: "Det var ett äckligt beteende." Se klipp ur tv-intervjuerna här.

Återkomst till golfen i april. Spelar i Mastersturneringen i Georgia. 8

Nyheter

Inga ekoodlade tulpaner

Tji lökar. Metoden som användes för att ta död på ett missformade kvalster är otillåten.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Björnkoll.

Björnkoll. Teddybears är tillbaka med en hårdsvängande rockröra som gästas av bland andra Eve, B52:s och Cee-Lo.

Han sminkar en hel värld.

Han sminkar en hel värld. Peter Philips har poppat till "tantiga" Chanel. 1

Svenskarna okunniga om mat.

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat. 38

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?