Muhammedkarikatyrerna

Manifest för en ny upplysning

Publicerad 2006-03-02 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Människan har grundläggande rättigheter som inte kan förhandlas bort av hänsyn till religion och kultur. Det hävdar Salman Rushdie, Ayaan Hirsi Ali, Taslima Nasreen och en rad andra intellektuella i ett manifest som publicerades i Frankrike häromdagen.

"Vi, författare, journalister,
intellektuella, uppmanar till motstånd mot religiös totalitarism och kamp för frihet, lika möjligheter och ett sekulärt samhälle för alla..."

Så skriver Salman Rushdie, Ayaan Hirsi Ali, Taslima Nasreen och nio andra intellektuella, huvudsakligen baserade i Frankrike, i ett kraftfullt upprop som häromdagen publicerades i den franska tidskriften Charlie Hebdo, som även återgett Jyllands-Postens karikatyrer.

Flera av undertecknarna har drabbats hårt av islamistisk intolerans i form av förföljelser, dödshot och fatwor. De flesta har muslimsk bakgrund och har kritiserat och analyserat islam utifrån skilda perspektiv. Om honnörsord som "yttrandefrihet", "demokrati" och "upplysning" ibland kan få en lätt mekanisk klang i västvärldens demokratiska offentlighet, påminner Rushdie och de andra undertecknarna om vad striden handlar om och vilket pris förlorna riskerar att få betala.

Men, understryker de, det handlar inte om en konflikt mellan civilisationer eller om en kamp mellan öst och väst, utan om en global konfrontation mellan demokrati och teokrati. Manifestet hävdar universella mänskliga rättigheter som vänder sig mot en moralisk relativism som gör skillnad mellan olika kulturer.

Just denna universalism, idén att människan har vissa grundläggande rättigheter oberoende av tid och rum och som inte kan förhandlas bort, är central. Den utgör ett villkor för ett anständigt och demokratiskt samhälle. Det är inte ett nollsummespel eller en fråga om makt. Demokratin är ett socialt kontrakt där min frihet betingar din.

I ett globalt perspektiv är den liberala demokratin på frammarsch, hur nedslående än tidningsrubrikerna ibland kan verka. Enligt Freedom House, som gör regelbundna mätningar av demokratins globala tillstånd, blir världens folk alltmer fria och politiskt bemyndigade. Med FN:s deklaration om mänskliga rättigheter som måttsticka lever väl över hälften av jordens befolkning under acceptabla förhållanden, en siffra som har ökat stadigt.

Men motreaktionen finns också där, inte minst i form av islamistisk och annan religiös fundamentalism. För att bekämpa den krävs det att de demokratiska länderna står fast vid sina principer och stöder de individer och rörelser som drabbats av de totalitära krafternas repression. Tyvärr har demokratiska länder alltför ofta tummat på sina grundläggande värderingar för att skydda sina ekonomiska och politiska intressen - och i värsta fall garnerat detta knäfall med tal om tolerans och respekt för andra kulturer.

Men det finns även en annan sida av saken. Extremister och hatfyllda predikanter hämtar sin näring ur missnöje, rädsla, ressentiment och en känsla av upplevda oförrätter. Om fundamentalisterna ska isoleras måste dessa känslor - av vilka somliga är helt ogrundade medan andra har verkliga orsaker - bemötas på ett effektivt sätt.

"Islamofobi" är, som manifestet framhåller på ett tankeväckande sätt, ett olyckligt begrepp som blandar ihop kritik av islam med stigmatisering av muslimer. Men vilka ord man än använder, så finns det en diskriminering, misstänksamhet och främlingsfientlighet som riktas mot de muslimska minoriteterna i västvärlden. Det gäller inte minst de mer sekulära länderna i Europa, där inte bara islamism utan religiösa känslor i största allmänhet kan väcka anstöt.

Det innebär inte att det sekulära samhället ska göra eftergifter. Men det kan vara värt att fundera på vilka religiösa uttryck som är acceptabla och vilka som inte är det. I Danmark har Politikens före detta chefredaktör, den oförtröttlige liberalen och humanisten Herbert Pundik, startat en insamling för en dansk moské. Ett av syftena är att förhindra att en saudiarabisk finansiering som skulle ge de mer reaktionära krafterna inom islam större inflytande över det muslimska livet i Danmark.

Det är också en handling i upplysningens anda.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.