Alkohol: Ett underskattat problem.

Publicerad 2009-04-28 00:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Håkan Boström.

I åtta av tio misshandelsfall har gärningsmännen varit berusade. Detsamma gäller i hög grad våldsoffren. Sveriges Radios ”Kaliber” satte i helgen ljuset på alkoholens alltför sällan uppmärksammade roll för våldsbrottsligheten.

För det är inte hat, psykisk sjukdom eller narkotika som främst gör människor farliga – utan den ”hederliga” gamla spriten. Hälften av alla livstidsdömda har alkoholproblem. Risken att en grov våldsbrottsling begår ett brott ökar 13 gånger efter alkoholintag. Det är sällan en bild av brottsligheten som lyfts fram i medierna.

Varför är det då så? Alkoholen är en socialt accepterad drog i Sverige som de flesta av oss nyttjar regelbundet. Det är inget särskilt konstigt i det. Alla samhällen har sina droger. Alkohol, i måttliga mängder, fyller en viktig social och psykologisk funktion för många och vi har svårt att se det problematiska i det bekanta.

Men steget från bruk till missbruk kan vara kort. Alkoholen är sällan den enda förklaringen till att en människa hamnar snett. Men den är ofta droppen som får bägaren att rinna över – om uttrycket tillåts. Konsumtionen av vin, sprit och öl har ökat med 20 procent sedan Sveriges EU-inträde. I Stockholm är siffran ännu högre. Huvudstadsbon dricker i genomsnitt alkohol motsvarande två ”stora stark” om dagen – varje dag året om. Men liksom med våldsbrotten är könsfördelningen skev. Män dricker dubbelt så mycket som kvinnor.

Vi alla får vara med och betala priset. Utöver risken att bli misshandlad på gatan, eller i familjen, följer olyckor, leverskador, sämre trafiksäkerhet och sjukfrånvaro. Enligt Gunnar Wetterbergs bok ”Alkoholen, samhället och arbetslivet” (SNS 2009) uppgår bara de rent ekonomiska kostnaderna till mellan en och tre procent av BNP.

Det finns med andra ord skäl för en fortsatt restriktiv alkoholpolitik. Att varje individ har ett personligt ansvar för sin konsumtion hindrar inte att samhället försöker motverka ett missbruk som så uppenbart skapar lidande. Pris och tillgänglighet är de bästa verktyg vi har att arbeta med.

Det behöver dock kompletteras med individuella insatser. Tvärt emot vad många tror syns det sällan på utsidan vem som är alkoholist – och få ber själva om hjälp i tid. Det innebär ett ansvar, inte bara från samhällets sida, utan även för släkt, vänner och arbetskamrater att säga ifrån.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Ekvationen går inte ihop

I nuläget är det svårt att se det realistiska i Reinfeldts idé om större rörlighet på arbetsmarknaden. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta. ”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.”

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.