Konstbråket på Historiska museet

Ambassadören och konsten

Publicerad 2004-01-17 16:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En ambassadör är en person utsänd av sitt lands regering. Hans uppträdande, utsagor och handlingar måste betraktas som ett uttryck för hans regerings hållning. Israels ambassadörs uppseendeväckande uppträdande på Historiska museet är därför i första hand ett problem som Israels regering har att ta ställning till.

Ambassadören var inbjuden att närvara vid öppningen av en utställning som beställts och betalas av den svenska regeringen. Utställningen är tillsammans med ett antal andra kulturaktiviteter under slutet av januari och februari en mer publik del av det stora arrangemang, Stockholms Internationella Forum, som inleddes för fyra år sedan med den första internationella konferensen om Förintelsen. En fjärde sådan kommer att öppnas nästa måndag.

Dess tema är folkmord, dess syfte att förebygga och skapa insikt i de mekanismer som leder till utdragna och förödande konflikter. Utställningen på Historiska museet ska ses i detta sammanhang, den är inte avsedd att glorifiera och ta ställning utan att komplicera och fördjupa. I det avseendet kan givetvis de medverkande konstnärerna vara mer eller mindre framgångsrika.

Israels ambassadör reagerade emellertid entydigt och negativt mot ett av konstverken. Han inte bara förstörde det för tillfället utan kräver också att det utesluts ur utställningen. Sker inte detta hotar han med att Israel avstår från att delta i konferensen om folkmord.

Ambassadören kommer efter veckoslutet att kallas upp till utrikesdepartementet för en "förklaring". Det är en given åtgärd. Framhärdar han då med att Israel inte kommer att delta i konferensen om inte utställningen ändras, har han sin regerings uppdrag att göra så.

Den svenska regeringen kommer givetvis inte att falla undan, både konferens och utställning kommer att fortgå som planerat. Dock kommer det att innebära en allvarlig och onödig störning i förhållandet mellan Sverige och Israel.

Vänskapligt inställda regeringar försöker inte styra konstnärliga, vetenskapliga eller politiska arrangemang hos varandra, de må gälla aldrig så känsliga ämnen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.