Barack: Fredriks nya bästis.

Publicerad 2009-11-04 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

WASHINGTON. . Signerat – Rikard Westerberg.

Efter måndagens överläggningar med president Obama i Vita huset var statsminister Reinfeldts vanligtvis bekymmersamma uppsyn som bortblåst. När den svenska pressen, även den uppspelt över att få komma så nära politikens superkändis, släpptes in efter ett osedvanligt långt möte i Ovala rummet sken statsministern som en sol.

Utrikesminister Carl Bildt, som också suttit med vid mötet, behöll däremot lugnet. Bakom pressuppbådet som trängdes kring Obama och Reinfeldt betraktade Bildt det hela på distans.

Mötet dominerades av klimatet och Afghanistan, två frågor där amerikanerna har svårt att bestämma sig för vilken fot de ska stå på. Visserligen säger Obama att han vill att USA markant ska reducera sina utsläpp men så länge som senaten inte enats i frågan åker han till Köpenhamn utan något egentligt förhandlingsmandat. Och utan ett tydligt besked från USA blir det inget bindande globalt avtal.

I Afghanistan kräver generalerna ytterligare minst 40.000 soldater på marken men det är oklart om Obama kommer att gå dem till mötes – särskilt efter farsen med den valfuskande presidenten Karzai. Att stödja en korrupt regim och samtidigt förstärka den egna militära närvaron ger får många amerikaner en obehaglig påminnelse av Vietnamkriget.

De militära och politiska utmaningarna för president Obama (eller Barack, som Reinfeldt kallar honom) är knappast mindre än då han vann valet för ett år sedan. På hemmaplan är dessutom sjukförsäkringsfrågan långt ifrån löst. Ekonomin ser ut att ljusna något ut men historiskt många amerikaner är alltjämt arbetslösa.

Efter ett år har han inte lyckats stärka sina egna kort. Men genom att dunka rygg med kompisen Fredrik har han i alla fall gett denne trumf på hand inför den svenska valrörelsen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.