Delat ledarskap: Bereder väg för Sjöstedt.

Publicerad 2011-08-11 00:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I kölvattnet av Lars Ohlys avgångsbesked har flera röster höjts för ett delat ledarskap. Förespråkare pekar på Miljöpartiets framgångar.

Men med MP-exemplet bör man vara försiktig. Partiet hade två språkrör även under den tid då det balanserade på riksdagsspärren. Då ansågs modellen ofta vara ett hinder som skapade otydlighet och konflikter i partiets topp.

Ett delat ledarskap kan naturligtvis fungera. Det är paret Eriksson och Wetterstrand ett ypperligt exempel på. Men för att det ska vara framgångsrikt krävs att båda ledarna är överens om färdriktning och roller i ledarskapet. Det är inte helt lätt för viljestarka politiker.

Dessutom verkar kravet på två personer i toppen framför allt vara ett vapen i striden om makten i Vänsterpartiet.

Redan ett par veckor efter valet förra året skrev Jonas Sjöstedt en debattartikel i Expressen (11/10) där han argumenterade för ett delat ledarskap.

Sjöstedt är som bekant en av favoriterna till att bli partiledare. Men han har ett problem: han är man. För ett feministiskt parti som V behövs efter Ohly en kvinna i toppen.

I sin artikel konstaterade Sjöstedt själv att ”vi hamnar i trovärdighetsproblem när det alltför sällan är kvinnor som för fram vår politik”. Delat ledarskap är då en smidig lösning. Det innebär att både en kvinna och Sjöstedt bereds plats i toppen.

Försvaret av den rådande ordningen har varit starkast bland dem som framstår som Sjöstedts motståndare i partiet.

Både Ohly själv och Rossana Dinamarca, enligt flera källor Ohlys egen favorit till efterträdare, har motsatt sig delat partiledarskap.

Dinamarca avfärdade det i Expressen i vintras (18/1) med att det bara är ”ett sätt att kratta manegen för en annan medelålders man”.

Mycket tyder på att hon har rätt. Och det är ingen god grund för en typ av ledarskap som bygger på personkemi och samarbete.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan