Signerat - Rikard Westerberg.
Vladimir Putins parti Enade Ryssland borde byta namn till det Enda Ryssland. Med valriggningsmetoder som hade gjort vilken sovjetbyråkrat som helst stolt sopade partiet hem 80 procent av rösterna i lokalvalen för tre veckor sedan.
För den redan hårt ansatta oppositionen var valresultatet en katastrof. Det liberala partiet Jabloko nådde inte den höga sjuprocentsspärren för att ta sig in Moskvas parlament, som nu till 90 procent kontrolleras av Enade Ryssland. Resten är kommunister. I landets underhus, duman, har Putinpartiet 315 av 450 mandat.
Jablokos partiledare Sergej Mitrochin röstade tillsammans med sin familj och sina vänner i distrikt 192 i Moskva. Men i den officiella röstsammanställningen fick partiet inte en enda röst i distriktet. Liknande incidenter har rapporterats från hela landet. På flera ställen tilläts inte regimkritiker att ställa upp.
Valet, om det nu kan kallas för det, skulle säkert blivit en promenadseger för det populära Enade Ryssland även om det skett på ett mer rättvist sätt. I ryska medier får oppositionen litet utrymme. Vid årsskiftet tar den Kremltrogna och engelskspråkiga kanalen Russia Today över de två sista konkurrenter som låtit oppositionen komma till tals.
Men det är inte bara valen som påminner om landets mörka historia. Redan vid Putins makttillträde återlanserades den gamla nationalsången (visserligen med ny text). I nya skolböcker framställs Stalins förtryck som ett nödvändigt ont. När tunnelbanestationen Kurskaja i Moskva nyligen renoverades pryddes väggarna med hyllande inskriptioner till den forna diktatorn.
Få ryska oppositionella tror fortfarande på att president Medvedev kommer slå in på en mer demokratisk väg än föregångaren Putin. Tvärtom så fortsätter det aggressiva tonläget gentemot grannländerna, gasleveranserna används som maktmedel och obekväma journalister tystas.
De riggade valen i Afghanistan och Iran möttes av internationella protester respektive folklig resning. Men efter valen i Ryssland har kritiken uteblivit. När Reinfeldt i egenskap av EU-ordförande träffar Medvedev för toppmöte den 18 november måste det bli ändring på det.