Debatten om barnomsorgen

Det bor en könsförrädare i mig

Publicerad 2005-11-11 00:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det finns något förföriskt i strukturella förklaringar. Alla som inte väljer att blunda kan se att samhället ger männi­skor olika förutsättningar.

Män har större möjligheter än kvinnor att nå makt och rikedom. Invandrare har sämre möjligheter att få ett arbete som motsvarar deras kvalifikationer än vad infödda svenskar har. Vilken social och ekonomisk ställning föräldrar har får också betydelse för barnens liv.

Allt detta är sant. Allt detta har betydelse. Vare sig vi agerar som föräldrar, medborgare eller yrkesutövare, bör vi vara medvetna om strukturerna.

Felet med de strukturella förklaringarna är att de pockar på mer, att de lätt låter sig utnyttjas för politiska krav på lösningar som är så långtgående att de förstör mer än de bygger upp.

I New York Times pekade krönikören David Brooks för några veckor sedan på en förändring som rymmer social dynamit. Utbildning blir allt mer en förutsättning för framgång. Samtidigt visar rapport efter rapport att flickornas studieresultat överträffar pojkarnas. Och skillnaderna ökar.

Redan i dag går det 133 kvinnor på 100 män som går ut college. Vid decenniets slut beräknar det amerikanska utbildningsdepartementet att klyftan ska ha ökat till 142 mot 100.

Samma tendens finns i Sverige. Ett av de synliga tecknen är att Stockholms mest at­traktiva gymnasieskolor allt mer domineras av flickor.

Skolframgång är inte allt. Pojkar som tagit sig fram till en examen kommer säkert att klara sig bra även i framtiden. Men som grupp kommer männens ställning att försvagas av att andelen som misslyckas i studierna är så stor.

Så frågan måste ställas: Är utbildningsväsendet en kvinnlig värld, en institution som allt mer domineras av kvinnor och styrs av kvinnliga värderingar? Utsätts män för strukturell diskriminering? Och kan en sådan orättvisa accepteras?

Om man som svar på strukturellt förtryck av kvinnor kan komma fram till att män med små barn måste förbjudas att arbeta heltid, borde man då inte också kunna förbjuda kvinnor att studera så flitigt? Är det verkligen moraliskt försvarbart att kvinnor på detta sätt skaffar sig en dominerande ställning inom utbildningsväsendet och ett försteg i konkurrensen om positioner i arbetslivet?

Förr eller senare kommer män att kräva åtgärder mot det strukturella förtrycket inom utbildningsväsendet. Men jag måste bekänna en sak: Det bor en liten könsförrädare i mig. I denna kommande strid är mina sympatier på kvinnornas sida.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.