Signerat - Barbro Hedvall.
Ella Bohlin har ett av EU-valets svåraste uppdrag – att ta sig in i EU-parlamentet efter Anders Wijkman och före Alf Svensson.
Hon har en kort politisk karriär och den har inte fört henne fram i rampljuset. Hennes främsta merit är att för några år sedan ha blivit vald till ordförande i KDU, Kristdemokratiska ungdomsförbundet, så som godtagbar för både fundamentalister och radikaler. Och nu blickar hon mot oss från valaffischerna, uppstajlad på det konstgjorda sätt som tycks vara högsta mode i årets EU-valrörelse.
I går morse frågades hon ut i P 1 Morgon. Hörselintrycket stämde väl överens med den utslätade personen från affischerna. Inte mycket temperament, de som eventuellt låg kvar i sängarna kl 7.15 bör ha slumrat till.
Ella Bohlins huvudtema är ”trygghet” fick vi veta. Tryggare blir vi svenskar om vi får tillbaka de restriktiva införselkvoterna för alkohol som gällde före medlemskapet i EU. Tryggare blir de andra européerna om de också i fortsättningen slipper frestas av vårt svenska snus.
Därpå kom de obligatoriska bekännelserna till klimatet – utsläppsminskningar över hela linjen. Här anar man ett etiskt inslag: det är rätt att föregå med gott exempel.
I övrigt avsvor sig Ella Bohlin etiketten ”kreationist”.
Kristdemokraternas avgående EU-parlamentariker Anders Wijkman är ett instruktivt exempel på vad det kan innebära att vara ledamot av EU-parlamentet. Han hör hemma i den konservativa partigruppen men har visat stor självständighet i röstningar. Anders Wijkmans huvudinsatser ligger inom miljöpolitiken, ett område där den konservativa gruppen inte precis gått i spetsen. Just denna bristande partilojalitet har varit en tillgång för Anders Wijkman personligen men också för hans svenska parti.
Hans exempel visar också att det är skillnad mellan vad som ger framgång för en svensk riksdagsledamot och en europeisk dito. På nationell nivå är partilojalitet A och O, annorlunda i Strasbourg och Bryssel.
Har Ella Bohlin de erfarenheter och den förmåga som krävs för att göra sig gällande på europeisk nivå? Jag är inte säker på det, i vart fall inte efter att ha hört henne i P 1 Morgon.