Extremism: Bomb mot det fria ordet

Publicerad 2011-11-03 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Erik Helmerson.

En ledsen och frustrerad profeten Muhammed gömmer ansiktet i händerna och fäller en djup suck: ”Det är jobbigt att älskas av idioter.”

Det var förstasidesbild på den franska satirtidningen Charlie Hebdo i februari 2006. Muhammeds sorg var ett resultat av debatten om de danska karikatyrerna, som vissa tidningar – däribland Charlie Hebdo – även publicerat i Frankrike.

Franska muslimers ilska över publiceringen ledde till att flera tidningar bad om ursäkt och sparkade sina chefer. Men Charlie Hebdo stod fast. Det fick Frankrikes muslimska råd att stämma den för förtal. Tidningen friades.

Händelserna beskrivs i dokumentärfilmen med samma namn som på bilden, ”C’est dur d’être aimé par des cons”, som visades på Cannesfestivalen år 2008. I filmen drar alla inblandade – filmarbetare, imamer, journalister – samma slutsats: rättegångarna var bra både för Frankrike, yttrandefriheten och islam.

”Det förekom ingen fatwa, inga attacker, inga hot. Vi löste konflikten på ett civiliserat sätt. De enda som kan ta skada av debatten om filmen är extremisterna”, sade de franska muslimernas advokat vid premiären i Cannes.

Regissören Daniel Leconte konstaterade att de som blev argast på Muhammedkarikatyrerna är samma människor som sprängt Buddhastatyer i Afghanistan: ”Ska de säga åt oss att inte göra karikatyrer? Vilken skam för samhället om vi inte säger emot.”

Ibland hörs i debatten klyschan ”Varför är det alltid just på muslimer som man ska testa yttrandefrihetens gränser?” Det stämmer dåligt generellt och synnerligen uselt på Charlie Hebdo. Ända sedan starten har tidningen svingat hårt mot religiöst hyckleri i alla former.

Men nu har redaktionen sprängts av en bensinbomb. Attentatet skedde i samband med att tidningen skämtade om islamisternas valseger i Tunisien. På omslaget fanns ”gästredaktören”, profeten Muhammed, med pratbubblan ”100 piskrapp om ni inte dör av skratt”.

Om det är islamister som ligger bakom detta illdåd mot demokratin har den bästa kommentaren redan fällts av chefredaktören Stephane Charbonnier: Islam kan inte undantas från yttrandefriheten.

Detta vet så gott som alla muslimer. Utom det fåtal som får profeten Muhammed att gömma ansiktet i sorg och skam.

Tipsa via e-post

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan