Förbifarten: De rödgröna enas om att köra i diket

Publicerad 2010-04-21 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Gunnar Jonsson.

Vi har sett det förut. Partierna är sinsemellan och internt splittrade, känsloladdade diskussioner böljar i åratal, inget händer. Till slut avsäger sig politikerna sitt ansvar och skickar frågan till folkomröstning.

Nu handlar det om vänsterblocket. De rödgröna partierna har misslyckats med att komma överens om Förbifart Stockholm. Den geniala lösningen: folket ska avgöra åt dem, om två år.

Förbifarten är dyr, 28 miljarder kronor beräknas den planerade motorvägsleden kosta. Invändningar finns av miljöskäl. Men det är inte därför Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet plötsligt vill ha folkomröstning.

Skälet är att det är omöjligt för S att säga nej, lika omöjligt för MP och V att säga ja, och att det ändå måste se ut som om de rödgröna kan regera både riket och Stockholm tillsammans. På det här sättet göms frågan undan till efter höstens val.

För tre veckor sedan var Carin Jämtin, oppositionsborgarråd i Stockholms stad, kategorisk: ”Vi kan inte se hur man kan lösa trängseln i bil- eller kollektivtrafiken om man inte bygger Förbifart Stockholm”, sa hon i DN. Månne hoppas S att en helomvändning låter partiet låna lite av MP:s medvind i opinionsmätningarna.

Om man nu ska ha folkomröstningar ska alternativen vara tydliga. Vägar eller kollektivtrafik kan tyckas klara det kriteriet. Men Stockholm behöver både och, vad MP och V än tycker. Att regionen skulle reda sig med bara det ena är lätt utopiskt.

Folkomröstningen i Stockholm om trängselskatten 2006 borde vara ett avskräckande exempel. Vägen dit kantades av politiskt och juridiskt slarv, budskapen på valsedlarna var vinklade. Eftersom det handlade om en skatt ägde egentligen riksdagen och inte kommunen frågan.

Här ska ”regionen”, definierad som Stockholms län, tycka till om en motorväg som inte ens blir en myrstig utan statliga beslut och pengar.

Folket borde säga nej till en folkomröstning om Förbifarten.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.