Håll dig på spåret: SJ:s uppgift är inte att sälja serviceutbildning

Publicerad 2009-05-12 00:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Malin Siwe.

Alla som har haft kontakt med SJ några gånger har sina missnöjeshistorier att berätta. Det kan vara irriterande reklam från Joe Labero när man sitter i telefonkön till biljettbokningen, eller att hemsidan påstår att tåget man ska boka inte finns fast det är med i tidtabellen.

När man väl fått sin biljett så är tåget emellanåt försenat. Eller toaletterna avstängda. I värsta fall både ock. Som kund blir man sur på den usla servicen, men sällan på tågmästarna personligen. De brukar vara ursäktande och hjälpsamma. Problemet är ofta att de inte har några besked att ge när det går på tok, och att beskeden -när de väl kommer - är av den art att det bränner blixtar i huvudet på resenären. Vänta tre timmar på anslutningståg!

I årsredovisningen för 2006 berättade SJ att man tänkte starta en intern utbildningsorganisation, kallad SJ Service Academy för att trygga att det finns lokförare och servicepersonal av hög kvalitet. Med tanke på resenärernas upplevelser kanske det kanske varit på plats att använda externa utbildningsföretag för servicedelen. Men tanken var god.

För ett år sedan startade SJ Service Academy med flott huvudanläggning i Solna. Egen restuarang med ekotänk som också går att använda för den som har cateringbehov – galabuffén för 350 kronor (plus moms) innehåller åtta rätter, bland andra ”alg & rapsoljebakad regnbåge 38 grader”. Givetvis finns det konferens- och kvällsmeny – då går tre rätters galameny på 475 pix (plus) moms. Till efterrätt kan man då få chokladmousse doppad i salmbärsgelé med molassfärskost och saffranskubb.

– Målet är att vi ska vara en av Sveriges bästa konferensmatsalar. Därför är allt noga genomtänkt och utvalt - från maten till bestick, glas och personalens uniformer, förklarar köksmästare Christoffer Magnusson Domeij.

Det är klart att SJ-anställda inte ska behöva leva på falsk Stroganoff på falukorv när de är på kurs bara för att företagets ägare är staten. Låt fliten få sin lukulliska belöning, För den skulle behöver inte SJ driva restaurangen, och än mindre åta sig cateringuppdrag.

Nu är det inte bara tågfolk som kursar på SJ Service Academy, fast de är i klar majoritet. Gröna Lund-personal har varit där, liksom folk från Scandic, Melodifestivalen och Kunskapsskolan Uppsala. Samt personal från Swedbank Private Bankning. Det är förmodligen de som åsyftas i annonsen om inkompetenta idioter som illustrerar denna artikel.

Annonsen är en av flera i en vårkampanj där SJ Service Academy försöker ragga kunder. I höstas gick också en kampanj i flera avsnitt i affärsveckotidningarna, DN, SvD och DI - den fick för övrigt ett hedersdiplom i reklamtävlingen Guldägget. En sådan annonsoffensiv är inte gratis. I egenskap av medarbetare på DN blir jag förstås glad, som medborgare mindre munter.

SJ är till för att köra tåg. Inte för att ge sig in och konkurrera i utbildningsbranschen, där staten redan finns i form av Lernia. Men den ännu lilla tjänsteskolan - 25 coacher plus krogfolk - har vidare ambitioner: ”Vi erbjuder också konsulttjänster i form av rekrytering och coachning”.

SJ Service Academy jämför servicearbete med att stå på en scen, personalen är i fokus och ska leverera ”med ett leende och glimten i ögat”. Så kan det väl vara för tågmästarna. Men de sköter sig som sagt i regel utmärkt.

Dock kan de inte göra något åt dåligt underhållna tåg eller åt bristande information från trafikledningen. Det är de stora serviceproblemen. Dem borde SJ koncentrera sig på. I stället för att spåra ur och krascha på den privata utbildningsmarknaden.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ingen fred i sikte

När den syriska regimen nu så flagrant struntar i vapenvilan blir den en belastning också för sina allierade. Läs ledaren.

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren. 18 0 tweets 18 rekommendationer

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 98 8 tweets 90 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan