Castros Kuba

Inte en dag för tidigt

Publicerad 2008-02-19 10:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hur kunde John F Kennedy skicka 1.200 exilkubaner till deras hemland för att störta en populär ledare som förfogade över 200.000 soldater?

Kolumnisten Maureen Dowd ställer frågan i New York Times, apropå amerikanska presidenters behov att flexa musklerna, och svårigheter att säga nej när CIA har en plan. Det hon syftar på är den famösa operationen i Grisbukten 1961, som på sin tid sade lika mycket om Kuba som om USA.

Fidel Castro var länge en diktator med folkligt stöd. Nu avgår han, efter nära ett halvt sekel som Kubas obestridlige ledare, och man kan äntligen granska hans gärning med kyligare blick.

Ingen levande politisk ledare har suttit längre vid makten. Det rekordet hade Castro knappast kunnat uppnå utan den legitimitet som också hjälpt honom att slå tillbaka USA:s tafatta kuppförsök. Men det ligger en ocean mellan 1950-talets revolutionsstämning och 2000-talets globaliserade värld.

För 50 år sedan trodde många fortfarande på socialismens löften. Om bara korrupta ledare störtades. Om bara rikedomarna omfördelades från de besuttna till de fattiga massorna. Om bara USA-imperialismen kämpades ner och proletariatets diktatur infördes. Om bara.

Kommunismen prövades verkligen, i halva världen, och visade sig givetvis oförmögen att leverera vare sig välstånd eller frihet. Utan att Fidel Castro tycktes märka det själv förvandlades hans revolutionära dröm gradvis till en museal mardröm.

Omvärlden har varit mycket intresserad av Kuba, men framför allt som projiceringsyta. Här såg CIA en spjutspets för den aggressiva Sovjetkommunismen. Här såg vänsterradikaler i Latinamerika och Europa sitt Utopia, den socialistiska visionen förverkligad under heroiskt motstånd mot kapitalismen i norr.

I verkligheten var det ett ganska dystert arbetsläger, med en stor och bitter exilgrupp på andra sidan havet. Politiskt obekväma röster tystades. Ekonomin stagnerade och vardagen förvandlades till en tragisk fars - precis som i alla andra kommunistländer.

Fidel Castros avgång öppnar ett nytt kapitel i Kubas historia. Vem som tar över efter honom är inte helt klart, troligen blir det brorsan Raúl, men ett hopp har tänts om lite större frihet och uppbrott från isoleringen. Det är inte en dag för tidigt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Ausonius vill ha tidsbestämt

Försöker igen. John Ausonius, även känd som lasermannen, ansöker nu om att få sitt livstidsstraff tidsbegränsat.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.