Signerat - Rikard Westerberg.
Historien är fylld av dåliga exempel på hur hårda återbetalningsvillkor försvårat sunda återhämtningar i sönderkörda ekonomier.
För Island är det nu livsviktigt att tillsammans med sina fordringsägare (dit Sverige räknas) finna en pragmatisk lösning på de senaste turerna kring de kraschade bankerna.
I slutet på förra året enades Island med Internationella valutafonden om nödlån och åtgärder för att komma till rätta med landets finanskollaps.
Lånen villkorades med att Island skulle ersätta utländska sparare som haft pengar i någon av de bankrutta bankernas utlandsfilialer. 300 000 insättare, framför allt britter och holländare, såg sina besparingar gå upp i rök när onlinebanken Icesave gick omkull.
Regeringarna i London och Haag stod för notan. Om inte Island genom engelska och holländska lån nu betalar tillbaka så hotar Holland med att blockera Islands EU-ansökan.
Eftersom Island omfattas av insättningsgarantidirektivet är den isländska staten skyldig att ersätta utländska sparare.
Problemet är att landet redan baxnar under utländska skulder. Direktivet är tänkt att förhindra ”bank-runs” då sparare tömmer sina konton. Det är inte anpassat för systemkollapser där samtliga banker i ett land imploderar samtidigt.
De 40 miljarder kronor som britter och holländare vill ha tillbaka motsvarar hälften av Islands BNP. Det har fått många islänningar och oppositionen i alltinget att gå i taket. De undrar, med rätta, varför de ska betala för privata bankers dumdristiga risktagande i andra länder.
Om Storbritannien och Nederländerna inte ger efter är risken att Island kastas in i politiskt kaos. EU-medlemskapet är i så fall bara att glömma. Intresset har redan börjat svalna hos det isländska folket.
Skulden bör delas mellan de tre länderna och spararna själva. Finansmyndigheterna i värdländerna borde ha förstått att det var något mystiskt med den lilla banken som gav extremt hög ränta. Enskilda sparare har också personligt ansvar för sina pengar. Högre avkastning är alltid förknippat med högre risk.
Att lägga hela skulden på de isländska skattebetalarna vore att åter ta alltför stora risker.