Islands EU-ansökan: Livboj sökes.

Publicerad 2009-07-25 00:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Johannes Åman.

Islänningarna har siktat en livboj. I sin finansiella nöd attraheras de av den stora, stabila valutan euro. Den formella EU-ansökan överlämnades på torsdagen till ordförandelandet Sverige. Nu vidtar förhandlingar. Sedan ska det isländska folket säga sitt.

Själva EU-medlemskapet verkar islänningarna mindre intresserade av än de är av euron. Inte minst blir det svårt att nå en uppgörelse om fisket. Till sist kan det mycket väl bli ett nej, som i folkomröstningarna i Norge 1972 och 1994. Utgången beror på vilket förhandlingsresultat som uppnås, och kanske än mer på hur ekonomin utvecklar sig.

Tveksamheten till EU är störst i periferin. Men över huvud taget är EU-entusiaster i Europa få. Det är framför allt när människor känt sig sårbara som de har satt sitt hopp till europeisk gemenskap.

Så var det efter andra världskriget. Fransmän och tyskar hade inte plötsligt börjat älska varandra. De valde resonemangsäktenskap framför en lösare relation för att vinna gemensam säkerhet.

Fler och fler har anslutit sig – oftast just för att de fått uppleva att ensam inte är stark. I Sverige och Finland föregicks, liksom på Island, medlemsansökan av djup ekonomisk kris. För de tidigare kommunistländerna i östra Europa kändes det otryggt inte bara ekonomiskt utan också säkerhetspolitiskt att stå ensamma.

Detta är EU:s lott: att erbjuda en trygghet som det stora flertalet nationer föredrar framför utanförskapet – men aldrig vinna folkens kärlek.

När det isländska alltinget för en vecka sedan med knapp marginal beslutade att lämna in en medlemsansökan sade EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso att beslutet var ett tecken på det europeiska projektets vitalitet. Det kan man säga. Projektet lever, och euron har i den djupa ekonomiska krisen visat sig vara den fasta punkt man eftersträvade när den gemensamma valutan skapades.

Samtidigt är det ett svaghetstecken att en ledande företrädare för unionen behöver framhålla det lilla Islands vilja att delta som bevis på att projektet ännu inte är tömt på sin livskraft.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Feltänkt från början

Det viktigaste är att minimera antalet personer som har tillgång till medborgarnas sjukhistoria. Läs ledaren.

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.