Klimatförhandlingarna

Klimatet: Störst får gå först

Publicerad 2009-12-19 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Rikard Westerberg.

I Köpenhamn har världen fått se FN-systemets mer dåliga sidor. Dels har viktiga förhandlingar förhalats av enskilda länder, som när Sudan ledde G77-gruppens utmarsch i måndags. Dels har systemet gett utrymme åt tvivelaktiga figurer som Venezuelas Hugo Chávez att kapa föreställningen med anklagelser om västvärldens ”imperialistiska diktatur”.

Att förhandlingsklimatet blir allt annat än konstruktivt med Chávez och hans likar runt bordet är lätt att förstå.

För att komma runt problemet och snabba upp de viktiga förhandlingarna föreslog i går tankesmedjan Fores på DN Debatt att de tjugo nationer som står för 90 procent av utsläppen förhandlar på egen hand. Efter kaoset i Köpenhamn framstår det inte bara som en god idé – utan som helt nödvändigt.

Därutöver återstår att komma överens om mekanismer för att få ned utsläppen, liksom kontroll och sanktioner. Faktum är att utan globala institutioner för övervakning så är eventuella klimatavtal – bindande eller ej – inte så mycket mer än papper.

Fores föreslår att klimatet får en egen motsvarighet till Världshandelsorganiationen, WTO, eller Internationella valutafonden, IMF. Inom ramen för en sådan institution skulle länderna och experter kunna övervaka att avtalen följs. Det är också svårt att tänka sig att marknader för utsläppsrätter ska kunna länkas samman utan någon form av samarbetsorgan.

Även det gigantiska klimatbistånd om 100 miljarder dollar per år som utlovats från de fria ländernas sida måste övervakas så att de inte hamnar i fel fickor. Det ligger i både givares och mottagares intresse att biståndet och tekniköverföringen verkligen går till klimatåtgärder – och inte till shoppingkontot för diktatorer.

Nästa år blir det möten i Bonn och Mexiko. Men om dessa ska lyckas krävs nya förhandlingsorgan och att de stora utsläppsländerna går före.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Ekvationen går inte ihop

I nuläget är det svårt att se det realistiska i Reinfeldts idé om större rörlighet på arbetsmarknaden. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.