Kolkraft: Där men inte här

Publicerad 2010-04-08 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Håkan Boström.

Konsekvens är inte alltid lätt i politiken. Världsbanken väntas i veckan ta beslut om ett lån till Sydafrika för byggandet av vad som ska bli världens fjärde största kolkraftverk. Anläggningen kommer ensam släppa ut 25 miljoner ton koldioxid per år – motsvarande halva Sveriges totala utsläpp.

Flera länder – bland annat USA och Storbritannien – har uttryckt skepsis inför att ge förmånliga lån till detta jätteprojekt. Den svenska regeringen – genom Maud Olofsson, nyligen på besök i Sydafrika – har dock ställt sig bakom det kontroversiella bygget.

Motiveringen är att man inte vill mästra sydafrikanerna och att landet behöver energi för sin fortsatta modernisering.

Det kan nog vara så. Men hur rimligt är det att Sverige stöder ett projekt som i ett svep raderar ut våra egna ansträngningar att minska koldioxidutsläppen? Det finns andra alternativ för sydafrikanerna än att bygga fast sig i ett storskaligt kolkraftverk decennier framåt: Sol- och vindanläggningar kan byggas nära de behövande. Kärnkraft är betydligt renare än kol om man nödvändigtvis vill satsa på stordrift. Tar man hänsyn till miljöeffekterna är utbyggd kolkraft knappast det mest genomtänkta valet.

I regeringens skrivelse ”Att möta globala utmaningar” från i mars heter det att Sverige verkar för att energiinvesteringar, som finansieras av utvecklingsbankerna, ska bygga på den ur miljösynpunkt bästa teknologin.

Skrivelsens huvudpoäng är att regeringen bedriver en samordnad utvecklingspolitik. Det verkar onekligen vara lite si och så med det. Intrycket är snarare att den ena handen inte vet vad den andra gör. Luftföroreningar är ingen nationell angelägenhet, vare sig i Sverige eller Sydafrika.

Regeringens agerande i den här frågan är svårförklarligt med tanke på att den annars – helt riktigt – betonat att miljöfrågan bara kan lösas med internationella insatser.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Regeringens haveri

Socialbidrag ska vara sista utvägen. Därför ska det inte användas för att täcka upp för brister i a-kassesystemet. Läs ledaren.

Löfven visar vägen

Stefan Löfven har under sin korta tid som partiledare gett Socialdemokraterna ett rejält opinionslyft. Läs ledaren.

Tid för eftertanke

Det som skulle behövas är en rejäl genomlysning av hela vaccinations- projektet, från förberedelsestadiet till biverkningarna. Läs ledaren.

”EU-parlamentet är inte överdomstol”

Inlägg. Gunnar Hökmark (M) svarar DN:s Peter Wolodarski om Ungerns demokrati. Peter Wolodarski presenterar resolutionen som M stödde.

Sent ska moralisten vakna

Kristdemokraternas beslut att slopa kravet på sterilisering vid könsbyte är senkommet men på alla sätt rimligt. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.