Konstfack: Ignorant eller bara arrogant?

Uppdaterad 2010-04-20 00:15. Publicerad 2010-04-20 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Hanne Kjöller.

I söndags slogs äntligen portarna upp till tredje och sista delen i Anna Odells omtalade verk ”Okänd kvinna 2009-349701”. Äntligen, för att nu kan vi förhoppningsvis få de svar som Konstfacksledningen hittills – av konstnärliga skäl – förvägrat oss.

I februari förra året skrev prefekt Olof Glemme tillsammans med fem konstfackskolleger på DN Kultur att de nu ämnade tiga fram till att verket färdigställts. I stället skulle de ägna sig åt att stötta Anna Odell eftersom ”ett enormt tryck uppstår förstås nu på vår student att leva upp till förväntningarna, samtidigt som vi är bekymrade över den enorma press utifrån som hon tvingas hantera”. Sextetten lassade glatt över hela ansvaret på en enskild student och svischade förbi den lilla besvärliga omständigheten att det var svar på frågor om skolledningens ansvar som många av oss eftersökt.

På utställningen framkommer att Anna Odell tidigare fått diagnosen schizofreni, en allvarlig psykossjukdom av kronisk karaktär. Det visste Konstfack, berättar Anna Odell för mig när jag träffar henne i samband med utställningen. Visste skolan också vilka mekanismer som kan trigga ett psykosgenombrott hos den som varit/är sjuk? Brydde lärarna sig ens om att ta reda på det? Eller tyckte de att idén var så kittlande att de valde att strunta i det? Ignorant eller bara arrogant – det är frågan.

Det är inte min sak att recensera verket. Men jag konstaterar att inget av det som kommer fram är något nytt i sak.

Ja, det förekommer bältesläggningar inom psykiatrin. Ja, polisen kan behöva använda våld för att lyfta in en människa i en polisbil (övervåld, menar Anna Odell, jag är inte lika säker). Ja, det förekommer misstag inom vården (även om ord står mot ord i många av de fall som Anna Odell lyfter fram, vilket gör det omöjligt för oss som inte var på plats att bedöma vad som verkligen hände och varför). Och ja, patienten befinner sig definitivt i ett maktunderläge gentemot personalen inom psykiatrin.

Nu väntar jag på att Konstfack efter nästan ett och ett halvt års tystnad kallar till presskonferens och berättar om det färdiga resultatet står i proportion till de risker skolan valde att utsätta en enskild student och medmänniskorna på Liljeholmsbron för.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.