Visby.
Signerat - Hanne Kjöller
Det är svårt att ogilla Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund. Betydligt enklare att ogilla hans parti. I synnerhet när det i opinionsmätningar balanserar på fyra procentsspärren och när blott ett år återstår till riksdagsvalet. Då kan det bli som det blev i Almedalen i går.
Akrobatiknumret på DN Debatt nyligen repriserades i sin slutsats. Det är pensionärerna som står i tur för att få sänkt skatt. Denna gång slapp vi dock bli åksjuka i inkonsekvensens svängar mellan försvaret av jobbskatteavdraget, rättvisa för pensionärerna och det faktum att de måste få skatten sänkt för att regeringen misslyckats med att kommunicera sitt budskap.
Hägglund bjöd i sitt tal på ett nytt utspel mot kulturen. Det var populistiskt och gubbigt. Han angriper, det han kallar, idisslandet av dekonstruktionen av könet. Varför då? Varför får inte kultursidorna diskutera hur manlighet och kvinnlighet produceras och reproduceras?
Och vilken grundsyn ligger i botten om man, som Göran Hägglund, retar sig på att lekarna i förskolan – enligt samme Hägglund – ”måste” vara könsneutrala? Tycker han inte att förlegade könsroller inskränker människors rätt att utvecklas till fria individer?
Angreppssättet är populistiskt. Kultursidorna angrips för att de inte låter kristdemokrater leva sina liv och för att krönikörerna utmålar dem som inskränkta. Samtidigt vill alltså Kristdemokraterna att kultursidorna inte ska leva sina liv och ställa sina frågor om kön och identitet.
Det skarpa försvaret av upphovsrätten var dock allt annat än populistiskt i en tid när alla andra slåss om att vara lika goda fildelare. Man kan tycka vad man vill i sakfrågan. Å ena sidan måste man säga att Kristdemokraterna förtjänar respekt för att de står fast i en tid när alla andra – skräckslagna över Piratpartiet potential – upphört att föra något slags principresonemang. Å andra sidan att det inte precis är samma väljare piratpartisterna och kristdemokraterna slåss om. Själarna på kultursidorna lär på motsvarande sätt knappast vinnas över.
Hanne Kjöller
hanne.kjoller@dn.se