Laval: Rödgröna undviker grundfrågan

Publicerad 2010-02-09 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Annika Ström Melin.

Det pågår ett övertaktiskt spel i riksdagen. De rödgröna vill skjuta upp beslutet om regeringens proposition rörande följderna av Lavaldomen. Oppositionen hävdar att förslaget innebär inskränkningar av mänskliga fri- och rättigheter eftersom de nya reglerna begränsar fackets rätt att strejka och försätta ett bolag i blockad, som i Vaxholm.

Men konstitutionsutskottet har skickat regeringens förslag till Lagrådet, vars analys väntas bli klar i nästa vecka. Om Lagrådet ger grönt ljus kommer majoriteten i konstitutionsutskottet att föreslå att riksdagen ska rösta i början av mars, trots att oppositionen vill att hela frågan ska läggas på is ett år.

Bakom alla turer finns en ganska enkel och mycket intressant politisk grundfråga. Den handlar om balansen mellan fri rörlighet och skyddet mot lönekonkurrens i EU. Det finns förstås en motsättning mellan det ena och det andra. Få vill ha helt fri lönekonkurrens i EU, många vill ändå främja rörligheten.

En lång rad länder i östra EU ansåg att Sverige hindrade den fria rörligheten i Vaxholm. Det tyckte också EU-domstolen, som därför fällde Sverige. Regeringens liggande förslag är ett försök att anpassa svenska lagar till det.

De rödgröna har hittills argumenterat som om de ansåg att Sverige varken behöver bry sig om andra EU-länder eller EU-domstolen. Men i måndagens SvD skriver Sven-Erik Österberg, Josefin Brink och Ulf Holm att regeringens lagförslag går ”längre än vad som kan motiveras av EG-domstolens dom”.

Hur långt de själva vill gå framgår tyvärr inte. Oppositionens kritik skulle onekligen vinna i trovärdighet om de hade ett eget förslag.

De rödgröna kan hur som helst inte låtsas som om det inte finns en motsättning mellan fri rörlighet i EU och de svenska kollektivavtalen, så som de tolkades i Vaxholm. Grundfrågan kommer de inte förbi.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.