Legitimation: Fler vägar behövs till läraryrket

Publicerad 2012-02-11 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Johannes Åman.

Regeringen har grovt missbedömt hur snabbt systemet med lärarlegitimationer skulle kunna införas. Att bedöma ansökningarna var en mycket större och mer komplicerad uppgift än vad som förutsetts.

Men att ikraftträdandet måste skjutas upp är inte det största problemet med reformen. Betydligt värre är att skickliga och omtyckta lärare kommer att känna sig tvingade att sluta.

På papperet handlar reformen om att höja kvaliteten. Kompetens ska premieras och legitimationskraven bli ett skydd mot att personer utan tillräckliga kunskaper anförtros uppgiften att undervisa.

Verkligheten är mer komplicerad. Det finns lärare med formell behörighet som gör mycket svaga insatser. Samtidigt finns kolleger utan formell lärarutbildning som uträttar stordåd.

Vad händer då när erfarna lärare i den andra kategorin plötsligt inte längre är behöriga att göra sitt jobb? I teorin ska de sätta sig i skolbänken, komplettera sin utbildning och sedan få ut ­lärarlegitimation. Men kommer de också i praktiken att göra det? Om systemet stämplar dem som sekunda lärare, trots att de själva och de som arbetat med dem vet att det är orättvist, hur reagerar de då? En inte särskilt djärv gissning är att många säger: Här går min gräns – tack och adjö!

Systemet skulle inte behöva vara så fyrkantigt. För personer som arbetat flera år i yrket borde det finnas någon typ av prövningsförfarande.

En modell för
det hade kunnat vara att vissa andra utbildningar i kombination med ett antal tjänsteår som lärare förklarats vara likvärdigt med en lärarexamen. En annan möjlighet hade varit att man låtit göra individuella bedömningar av såväl formella meriter som ämneskunskaper och undervisningsskicklighet.

Att låta sökande genomgå ett helt batteri av tester är naturligtvis kostsamt. Men det är det också att välja en så rigid modell att skickliga lärare känner sig utstötta och oönskade.

Svensk skola behöver alla som visat att de har både den undervisningsskicklighet och motivation som krävs för att nå goda resultat i klassrummet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 98 25 tweets 73 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 7 7 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 10 2 tweets 8 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan