Litauen: Statlig homofobi

Publicerad 2009-07-16 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Håkan Boström

Kampen mot diskriminering är inte över. Tisdagens beslut av Litauens parlament att förbjuda ”positiva budskap” om homosexualitet i offentligheten är ett bakslag för likabehandlingsprincipen. Förbudet ingår i ett lagpaket som förbjuder en mängd åsikter att yttras eller skrivas offentligt. Illa nog.  

Men förbudet mot vad som beskrivs som ”homosexuell propaganda” är i praktiken även ett direkt angrepp på de homosexuella. Hbt-personer lever i en svår situation på många håll i Östeuropa, särskilt i katolska länder. Öppna trakasserier och diskriminering är inte ovanligt, och det sker inte sällan med myndigheternas goda minne. En liknande lag som den i Litauen var på gång i Polen under tvillingarna Kaczynskis tid vid makten. Diskriminerande lagar finns också i Grekland och på Cypern, som förbud för homosexuella att göra militärtjänst.  

Sverige hör visserligen till de länder som kommit längst i att offentligt erkänna allas lika rättigheter, men även här finns orosmoln. Hatbrotten mot homosexuella ökade med hela 45 procent förra året – en hög siffra för att kunna förklaras med ökad anmälningsbenägenhet.
Inställningen till Hbt-personer är en viktig toleransmätare för samhället i stort och det finns anledning att ta bakslagen på allvar.  

EU:s krav på lagstiftning mot diskriminering inskränker sig än så länge bara till arbetslivet. Men direkt diskriminerande lagar är varken förenliga med Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna eller tillämpning av EU-rätten.  

Rättsläget är ännu oklart när den litauiska lagen som formellt riktar sig emot yttrandefriheten. Men den strider med stor sannolikhet mot gällande internationella konventioner och frågan lär inte lämnas orörd inom EU. Helt klart är att en lag av det här slaget bryter mot de liberala principer som bör ligga till grund för Europasamarbetet.

Håkan Boström

hakan.bostrom@dn.se

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som påverkas av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.